Ўзбекистон армияси жанг шароитларига тўлиқ мос бўлиши шарт — Президент
Шавкат Мирзиёев Хавфсизлик кенгаши йиғилишида миллий армияни замонавий таҳдидларга тайёрлаш, уни юқори технологияли ва тезкор кучга айлантириш долзарб вазифа эканини таъкидлади.
'Ўзбекистон армияси жанг шароитларига тўлиқ мос бўлиши шарт — Президент'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев 13 январь куни бўлиб ўтган Хавфсизлик кенгашининг мамлакат ҳарбий хавфсизлиги ва мудофаасини мустаҳкамлаш масалаларига бағишланган кенгайтирилган йиғилишида сўзга чиқди.
Давлат раҳбари минтақавий ва глобал вазиятни доимий таҳлил қилиш, миллий армия салоҳиятини изчил мустаҳкамлаб бориш бугунги кун талаби эканини қайд этди. Унинг таъкидлашича, Ўзбекистон армияси халқ ҳимоясига ҳар доим тайёр туриши, бунинг учун эса тезкор, юқори технологияли ва янги жанг шароитларига мос бўлиши лозим.
Йиғилишда қўшинларни сунъий интеллектга асосланган роботлашган мажмуалар ва учувчисиз тизимлар, енгил ҳарбий техника, замонавий қурол-аслаҳа ҳамда разведка воситалари билан жиҳозлашга алоҳида эътибор қаратиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, мудофаа саноатини янада ривожлантириш, соҳа корхоналарида рақамли технологиялар ва сунъий интеллект ечимларини жорий этиш устувор йўналиш сифатида белгиланди. Мутасаддиларга шахсий маълумотлар ва рақамли тизимлар хавфсизлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқиш топширилди.

The condition is that the army of Uzbekistan must be fully adapted to combat conditions — President
Image of 'The condition is that the army of Uzbekistan must be fully adapted to combat conditions — President'
The President of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev spoke at the expanded meeting of the Security Council held on January 13, dedicated to issues of strengthening the country's military security and defense.
The head of state noted that the constant analysis of the regional and global situation and the consistent strengthening of the national army's capabilities are today's requirements. He emphasized that the army of Uzbekistan must always be ready to defend the people, and for this it must be rapid, high-tech, and adaptable to new combat conditions.
The meeting set the task of paying special attention to equipping the troops with artificial intelligence-based robotic complexes and unmanned systems, light military equipment, modern weapons and reconnaissance means.
Furthermore, the further development of the defense industry and the implementation of digital technologies and artificial intelligence solutions at sector enterprises were identified as a priority direction. Specialists were tasked with developing a set of measures to ensure the security of personal data and digital systems.