Ўзбекистонда метан “заправка”ларнинг иш вақтига вақтинча чеклов киритилди
8 январдан бошлаб республика бўйлаб метан “заправка”лар соат 10:00 дан 16:00 гача ишлайди. Чеклов магистраль газ қувурларида босим пасайиши билан боғлиқ.
Энергетика вазирлиги маълум қилишича, магистраль газ қувурларида босим пасайиши кузатилаётгани сабабли метан “заправка”лар фаолиятига вақтинча чеклов жорий этилмоқда. Шу муносабат билан 8 январдан бошлаб автогаз қуйиш шохобчалари соат 10:00 дан 16:00 гача ишлайди.
Қайд этилишича, мазкур чора аҳоли хонадонлари, жамоат транспорти ҳамда ижтимоий соҳа объектларини табиий газ билан барқарор таъминлаш мақсадида кўрилмоқда. Фарғона водийсида эса метан “заправка”ларнинг иш режими газ босими ҳолатидан келиб чиққан ҳолда маҳаллий ҳокимликлар билан келишиб белгиланади.
Вазирликка кўра, газ таъминотидаги умумий ҳолат, босим даражаси ва истеъмол ҳажмидан келиб чиқиб, чекловлар қайта кўриб чиқилиши мумкин. Шунингдек, газ босимини меъёрга келтириш бўйича амалий ишлар олиб борилаётгани, чекловлар эса вақтинчалик экани таъкидланди.
'Тошкентда қоидабузар ҳайдовчи учта автомобилни уриб кетди'ning rasmi
Жамият 08.01.2026 17:33
Тошкентда қоидабузар ҳайдовчи учта автомобилни уриб кетди
Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
'АҚШда ICE ходими томонидан аёл ўлдирилиши ортидан оммавий норозиликлар бошланди'ning rasmi
Жамият 08.01.2026 15:11
АҚШда ICE ходими томонидан аёл ўлдирилиши ортидан оммавий норозиликлар бошланди
Маҳаллий ва федерал ҳокимиятлар воқеа юзасидан қарама-қарши баёнотлар бермоқда.
'Самарқандда аёл туғуруқхона олдида чақалоғини дунёга келтириб, ҳожатхонанинг чиқинди қутисига ташлаб кетдими?'ning rasmi
Жамият 08.01.2026 14:07
Самарқандда аёл туғуруқхона олдида чақалоғини дунёга келтириб, ҳожатхонанинг чиқинди қутисига ташлаб кетдими?
Ушбу ҳодиса кузатув камералари орқали аниқланиб, ҳолатга аниқлик киритилган.
'Тошкентда ҳокимлик ходими пора билан ушланди'ning rasmi
Жамият 08.01.2026 12:44
Тошкентда ҳокимлик ходими пора билан ушланди
Учтепа тумани ҳокимлиги бўлими бош мутахассиси тадбиркордан 3 минг доллар талаб қилган вақтида қўлга олинди.

Starting from January 8, methane "filling stations" across the republic will operate from 10:00 to 16:00. The restriction is related to a pressure drop in the main gas pipelines.
According to the Ministry of Energy, a temporary restriction is being imposed on the operation of methane "filling stations" due to an observed pressure drop in the main gas pipelines. In this regard, starting from January 8, autogas filling points will operate from 10:00 to 16:00.
It is noted that this measure is being taken to ensure a stable supply of natural gas to households, public transport, and social sector facilities. In the Fergana Valley, however, the operating hours of methane "filling stations" will be determined in agreement with local authorities based on the gas pressure situation.
According to the Ministry, restrictions may be revised based on the overall gas supply situation, pressure levels, and consumption volume. It was also emphasized that practical work is underway to bring the gas pressure to the standard level, and that the restrictions are temporary.