Мадуро ва рафиқаси наркобизнесда айбланмоқда
АҚШ расмийлари Венесуэла президенти Николас Мадуро ва унинг рафиқаси Силия Флоресга нисбатан жиддий жиноий айбловлар қўйилганини маълум қилди. Улар наркобизнес ва бошқа оғир жиноятларда айбланмоқда.
АҚШ бош прокурори Памела Бондининг айтишича, иш Нью-Йорк штати жанубий округ судида кўриб чиқилади. Унинг сўзларига кўра, Николас Мадуро наркобизнес мақсадида тил бириктириш, кокаин олиб кириш бўйича жиноий келишув, шунингдек, пулемёт ва портловчи қурилмаларни ноқонуний сақлаш ва уларни АҚШга қарши қўллаш режаларида айбланмоқда.
Бондининг таъкидлашича, Мадуро ва унинг рафиқаси яқин орада Америка қонунлари доирасида жавобгарликка тортилади.
Шунингдек, АҚШ бош прокурори Мадуро ишида қатъият кўрсатгани учун АҚШ президенти Дональд Трампга миннатдорлик билдирган. Шу билан бирга, Мадуро ва унинг рафиқасини қўлга олиш бўйича амалга оширилган операцияда иштирок этган АҚШ ҳарбийларига ҳам алоҳида ташаккур билдирди.
АҚШ Адлия вазирлигига кўра, бу операция жуда муваффақиятли ўтган ва халқаро наркотрафикка қарши курашда муҳим қадам ҳисобланади.

Maduro and his associates are accused of drug trafficking.
U.S. officials announced that serious criminal charges have been brought against Venezuelan President Nicolás Maduro and his wife, Cilia Flores. They are accused of drug trafficking and other serious crimes.
According to U.S. Attorney General Pamela Bondi, the case will be heard in the Southern District Court of New York. She stated that Nicolás Maduro is charged with conspiracy to commit drug trafficking, cocaine importation, as well as illegally possessing machine guns and explosives and planning to use them against the United States.
Bondi emphasized that Maduro and his wife will soon be held accountable under American law.
Furthermore, the U.S. Attorney General expressed gratitude to President Donald Trump for his firm stance on the Maduro case. She also gave special thanks to the U.S. military personnel who participated in the operation carried out to apprehend Maduro and his wife.
According to the U.S. Department of Justice, this operation was highly successful and is considered a significant step in the fight against international drug trafficking.