Қозоғистон Иссиқкўлдаги ерларни 49 йилга ижарага олди
Қозоғистон ва Қирғизистон ўртасидаги 2009 йилда имзоланган келишув парламент томонидан ратификация қилинди.
'Қозоғистон Иссиқкўлдаги ерларни 49 йилга ижарага олди'ning rasmi
29 декабрь куни Қозоғистон Мажлиси Қирғизистон Республикасининг Иссиқкўл вилоятида жойлашган ер участкаларини 49 йил муддатга ижарага олиш тўғрисидаги ҳукуматлараро келишувни ратификация қилди. Бу ҳақда “Sputnik Kz” хабар берди.
Келишувга кўра, Қозоғистон томони Иссиқкўл ҳудудидаги бир нечта ер майдонларидан вақтинча фойдаланиш ҳуқуқини олди. Мазкур ҳудудлар бўш эмас — уларда санаторий, иккита дам олиш уйи ва спорт-соғломлаштириш маркази жойлашган бўлиб, ушбу иншоотлар Қозоғистон ССР даврида қурилган.
Парламент тасдиқлаган ҳужжат Қозоғистонга тўртта курорт ва дам олиш масканига эгалик қилиш ҳуқуқини беради. Шунингдек, Қозоғистон томони 2029 йил охиригача ушбу объектларни 3 ва 4 юлдузли меҳмонхоналар даражасига етказиш мажбуриятини олган.

Kazakhstan leased lands in Issyk-Kul for 49 years.
On December 29, the Parliament of Kazakhstan ratified an intergovernmental agreement on leasing land plots located in the Issyk-Kul region of the Kyrgyz Republic for a period of 49 years. This was reported by "Sputnik Kz".
According to the agreement, the Kazakh side received the right to temporarily use several land areas in the Issyk-Kul territory. These areas are not empty—they contain a sanatorium, two holiday homes, and a sports and recreation center, which were built during the period of the Kazakh SSR.
The document approved by the parliament grants Kazakhstan the right to own four resort and recreation facilities. Furthermore, the Kazakh side has undertaken the obligation to bring these facilities up to the standard of 3 and 4-star hotels by the end of 2029.