Зўравонлик содир этилиши хавфи остида бўлган болалар учун профессионал тутинган оила хизмати йўлга қўйилади
“2026–2030 йилларга мўлжалланган Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Президент Фармони қабул қилинди.
'Зўравонлик содир этилиши хавфи остида бўлган болалар учун профессионал тутинган оила хизмати йўлга қўйилади'ning rasmi
Ўзбекистон аҳолисининг 35 фоизини болалар ташкил этади ва уларнинг фаровонлиги мамлакатимиз келажагидир. Президентимиз томонидан “2026–2030 йилларда Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги тарихий Фармон имзоланди.
Ислоҳотнинг моҳияти нимада? Бу шунчаки ҳужжат эмас, балки кенг қамровли ҳаракатлар режаси. Давлат ҳар бир бола - хоҳ уйда, хоҳ мактабда, хоҳ кўчада бўлсин - ҳар қандай тазйиқдан ҳимояланган муҳит яратишни ўз зиммасига олади.
Фармон ва тасдиқланган стратегиядан келиб чиқадиган энг муҳим ўзгаришлар қаторида буларни айтиш мумкин:
- "Тезкор жавоб" тизими яратилади. Агар болага хавф таҳдид солаётган бўлса, давлат хизматлари бу ҳақда ягона рақамли платформа орқали дарҳол хабар топади.
- Зўравонлик ҳолатларининг ягона статистикаси жорий этилади. Энди ҳеч бир факт "унутилмайди" ёки "яширилмайди" - ёрдамнинг ҳар бир босқичи кузатиб борилади.
Бу нима учун муҳим?
Бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятнинг инсонийлигининг асосий кўрсаткичидир. Фармон болаларнинг бахтли ва соғлом ривожланиш ҳуқуқини таъминлайди, давлат энг заиф одамни ҳам қўриқлай оладиган тизим яратади.

Children constitute 35 percent of Uzbekistan's population, and their well-being is the future of our country. Our President has signed the historic Decree "On approval of the Strategy for the Protection of Children from All Forms of Violence for 2026-2030".
What is the essence of the reform? This is not just a document, but a comprehensive action plan. The state takes upon itself the responsibility to create an environment where every child is protected from any form of oppression, whether at home, at school, or on the street.
The most important changes stemming from the Decree and the approved strategy include:
- A "Rapid Response" system will be created. If a child is under threat, state services will immediately be informed about it through a unified digital platform.
- A unified statistics system for cases of violence will be introduced. Now, no fact will be "forgotten" or "hidden" - every stage of assistance will be monitored.
Why is this important?
Protecting children's rights is a key indicator of a society's humanity. The Decree ensures children's right to happy and healthy development and creates a system where the state can protect even the most vulnerable person.