Инсон аъзолари савдосида гумонланувчи украиналик аёл Қозоғистонга экстрадиция қилинди
Халқаро жиноий гуруҳ фаолияти оқибатида бир қатор давлатлар, жумладан Ўзбекистон фуқаролари ҳам жабрлангани маълум қилинди.
'Инсон аъзолари савдосида гумонланувчи украиналик аёл Қозоғистонга экстрадиция қилинди'ning rasmi
Инсон аъзолари савдосида гумон қилинаётган Украина фуқароси Полша ҳудудидан Қозоғистонга экстрадиция қилинди. Бу ҳақда Zamon.uz нашри хабар берди.
Маълумотларга кўра, ушбу аёл 2017–2018 йилларда инсон аъзоларининг ноқонуний олди-сотдиси билан шуғулланган халқаро уюшган жиноий гуруҳ таркибида фаолият олиб борган. Тергов материалларида қайд этилишича, жиноий гуруҳ тирик инсонларнинг тана аъзолари савдоси бўйича жами 56 та ноқонуний битимни амалга оширган.
Мазкур битимлар доирасида трансплантация амалиётлари Қозоғистоннинг соғлиқни сақлаш муассасаларида ўтказилгани аниқланган. Гумонланувчи жорий йил март ойида Полшада қўлга олинган.
Полша ҳуқуқ-тартибот органлари тақдим этган маълумотларга кўра, жиноий гуруҳ фаолияти оқибатида Қозоғистон, Арманистон, Озарбайжон, Украина, Қирғизистон, Тожикистон, Ўзбекистон ҳамда Таиланднинг жами 56 нафар фуқароси жабрланган ва улардан буйраклар ноқонуний равишда олиб қўйилган.

A Ukrainian citizen suspected of human organ trafficking has been extradited from Poland to Kazakhstan. This was reported by the publication Zamon.uz.
According to information, this woman was active in an international organized criminal group engaged in the illegal trade of human organs in 2017–2018. According to the investigation materials, the criminal group carried out a total of 56 illegal transactions for the trade of organs from living people.
It has been established that transplantation operations under these deals were performed at healthcare institutions in Kazakhstan. The suspect was arrested in Poland in March of this year.
According to information provided by Polish law enforcement agencies, as a result of the criminal group's activities, a total of 56 citizens of Kazakhstan, Armenia, Azerbaijan, Ukraine, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan, and Thailand were harmed, and their kidneys were illegally removed.