Шукуров иши бўйича қарор чиқарган судьяларга хизмат текшируви бошланди
Акмал Шукуровни қамоқдан озод қилган апелляция суди қарори юзасидан Судьялар олий кенгаши текширув тайинлади.
'Шукуров иши бўйича қарор чиқарган судьяларга хизмат текшируви бошланди'ning rasmi
Акмал Шукуровни қамоқдан чиқариб юборган судьяларга нисбатан хизмат текшируви тайинланди. Бу ҳақда Судьялар олий кенгаши маълум қилди.
Қайд этилишича, Тошкент шаҳар суди апелляция инстанциясида мазкур иш кўриб чиқилгани билан боғлиқ ҳолатларга ойдинлик киритиш мақсадида хизмат текшируви бошланган. Текширув Судьялар олий кенгаши томонидан олиб борилмоқда.
Аввалроқ, тунги клуб олдида эркакни уриб, уни комага тушириб қўйган Акмал Шукуров 2025 йил 9 декабрь куни апелляция инстанцияси судининг ажрими билан озодликка чиққани хабар қилинганди.
Эслатиб ўтамиз, кейинчалик Тошкент шаҳар прокуратураси ушбу қарорга тафтиш тартибида протест киритган. Тафтиш ҳайъати протестни қаноатлантириб, Шукуровга жазоларни қисман қўшиш йўли билан 6 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинлаган. Қамоқда ўтказилган муддат ҳисобга олиниб, унга 5 йил 3 ой 12 кун жазо муддати қолдирилган.

An audit has been initiated regarding the judges who issued the decision in the Shukurov case.
A judicial review by the Supreme Judicial Council has been appointed regarding the decision of the appellate court that released Akmal Shukurov from prison.
Image of 'An audit has been initiated regarding the judges who issued the decision in the Shukurov case.'
A service check has been appointed regarding the judges who released Akmal Shukurov from prison. The Supreme Judicial Council reported this.
It is noted that the service check has been initiated to clarify the circumstances related to the consideration of this case in the appellate instance of the Tashkent City Court. The inspection is being carried out by the Supreme Judicial Council.
It was previously reported that Akmal Shukurov, who had beaten a man in front of a nightclub and knocked him into a coma, was released on December 9, 2025, by a ruling of the appellate court.
We remind you that later the Tashkent City Prosecutor's Office lodged a protest against this decision through a review procedure. The review panel satisfied the protest and, by partially adding penalties, sentenced Shukurov to 6 years of imprisonment. Taking into account the time served in prison, a remaining sentence of 5 years, 3 months, and 12 days was left for him.