Тошкент шаҳрида ҳаво булутли бўлади, ёғингарчилик (ёмғир қорга айланади) бўлади. Шамол ғарбдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси ва кундузи 0-2 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 5-10 даража совуқ, Устюртда баъзи жойларда 13-18 даража совуққача, кундузи 2 даража совуқ, 3 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража совуқ, кундузи 0-5 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Самарқанд, Жиззах вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик (ёмғир ёғади, баъзи жойларда қорга айланади) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси ва кундузи 0-5 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик (ёмғир ёғади, баъзи жойларда қорга айланади) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик (ёмғир ёғади, баъзи жойларда қорга айланади) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, вақти-вақти билан қор ёғади, айрим жойларда кучли бўлади. Туман тушиши мумкин. Тоғли ҳудудларда қор кўчиши хавфи бор. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси ва кундузи 0-5 даража илиқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.

In Tashkent city, the weather will be cloudy, with precipitation (rain turning to snow). The wind will blow from the west at 3-8 m/s. The temperature at night and during the day will be 0-2 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. Fog is possible in some places. The western wind will change direction and blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees below zero, in some places of Ustyurt down to 13-18 degrees below zero, during the day 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, at night and in the morning there will be precipitation (rain, snow) in some places. Fog is possible in some places. The western wind will change direction and blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees below zero, during the day 0-5 degrees above zero.
In Tashkent, Syrdarya, Samarkand, and Jizzakh regions, the weather will be variable, with precipitation (rain, turning to snow in some places). Fog is possible in some places. The wind will blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night and during the day will be 0-5 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, with precipitation (rain, turning to snow in some places). Fog is possible in some places. The wind will blow from the west at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 2-7 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, with precipitation (rain, turning to snow in some places). Fog is possible in some places. The wind will blow from the west at 5-10 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 2-7 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be variable, with occasional snowfall, heavy in some places. Fog is possible. There is a risk of avalanches in mountainous areas. The wind will blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night and during the day will be 0-5 degrees above zero, during the day 2-7 degrees above zero.
Interesting Today 17:59
Interesting 16.12.2025 09:28
Image of 'Reading a book for half an hour a day can prolong life.'
Interesting 16.12.2025 00:27
Reading a book for half an hour a day can prolong life.
According to research, it has been determined that the risk of death is significantly lower in those who engage in regular reading of books.