Қозоғистон Республикаси парламенти Мажлиси (қуйи палата) тиббиёт ходимлари ва тез ёрдам ҳайдовчиларига нисбатан зўравонлик учун жиноий жавобгарликни кучайтиришни назарда тутувчи қонунни қабул қилди. Бу ҳақда Zamon.uz нашри маълум қилди.
Қабул қилинган қонунга мувофиқ, Жиноят кодексига янги модда киритилиб, тиббиёт ходимларига нисбатан зўравонлик алоҳида жиноят таркиби сифатида белгиланди. Оғирлаштирувчи ҳолатларда содир этилган зўравонлик учун 7 йилдан 12 йилгача, оғирлаштирувчи ҳолатларсиз ҳолатларда эса 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилмоқда.
Шунингдек, тиббиёт ходимларининг ҳаёти ва соғлиғига бевосита хавф туғдирмайдиган зўравонлик ҳаракатлари учун 7 600 АҚШ долларигача жарима, 600 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилгача озодликни чеклаш жазоси қўлланилиши белгиланди. Тиббиёт ходимларига нисбатан зўравонлик билан таҳдид қилиш ҳам жиноят сифатида баҳоланиб, бунинг учун 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси кўзда тутилган.
Мазкур қонун бир қатор шов-шувли воқеалардан сўнг қабул қилинди. Жумладан, Қостанай вилоятидаги шифохонада жарроҳга қилинган ҳужум оқибатида у оғир аҳволда реанимацияга ётқизилган эди. Ушбу ҳолатдан кейин Қозоғистон Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев тиббиёт ходимларига қарши жиноятлар учун жазоларни кучайтириш бўйича топшириқ берган.
Шунингдек, соғлиқни сақлаш вазири Акмарал Алназарова жорий йил июль ойида фуқароларни тиббиёт ходимларига нисбатан зўравонликни тўхтатишга чақириб, тиббиёт муассасаларида хавфсизлик чоралари кучайтирилганини маълум қилган эди.

Andy faces up to 12 years in prison for attacking medical personnel.
The Mazhilis (lower house) of the Parliament of the Republic of Kazakhstan has adopted a law aimed at strengthening criminal liability for violence against medical workers and ambulance drivers. This was reported by the Zamon.uz publication.
According to the adopted law, a new article is introduced into the Criminal Code, defining violence against medical workers as a separate criminal offense. For violence committed under aggravating circumstances, imprisonment from 7 to 12 years is envisaged; without aggravating circumstances, imprisonment from 5 to 10 years is envisaged.
Furthermore, for acts of violence that do not pose a direct threat to the life and health of medical workers, a fine of up to 7,600 US dollars, up to 600 hours of compulsory community service, or restriction of liberty for up to 3 years is established. Threatening medical workers with violence is also assessed as a crime, for which imprisonment for up to 3 years is envisaged.
This law was adopted following a series of high-profile incidents. In particular, a surgeon at a hospital in the Kostanay region was placed in intensive care in serious condition after being attacked. Following this incident, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev gave instructions to toughen penalties for crimes against medical workers.
Additionally, Minister of Health Akmaral Alnazarova, in July of this year, called on citizens to stop violence against medical workers and reported that security measures at medical institutions had been strengthened.