Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 декабрь куни амалий ташриф билан Ашхобод шаҳрига келди. Пойтахт аэропортида давлат раҳбарини Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари Хожамират Гелдимирадов ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Ташрифнинг дастлабки дақиқаларидаёқ Президент Шавкат Мирзиёев Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашув ўтказди. Давлатимиз раҳбари уни доимий бетарафликнинг 30 йиллиги билан табриклаб, халқаро форум ишига муваффақиятлар тилади.
Музокаралар чоғида стратегик шериклик, дўстлик ва яхши қўшничилик алоқаларини сиёсий, иқтисодий, маданий ва гуманитар йўналишларда кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, томонлар минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

On December 11, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, arrived in the city of Ashgabat on a working visit. At the capital's airport, the head of state was met by the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, Hojamyrat Geldimyradov, and other officials.
In the very first minutes of the visit, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the national leader of the Turkmen people, the Chairman of the People's Council of Turkmenistan, Gurbanguly Berdimuhamedov. The head of our state congratulated him on the 30th anniversary of permanent neutrality and wished success to the work of the international forum.
During the talks, issues of expanding relations of strategic partnership, friendship, and good neighborliness in political, economic, cultural, and humanitarian directions were discussed. The parties also exchanged views on urgent issues of regional and international importance.