Божхона қўмитаси маълумотига кўра, 2025 йилнинг январь–октябрь ойларида республикада 12 848 та гиёҳвандлик жинояти аниқланган. Шу даврда 2 тонна 761 килограмм гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва кучли таъсир қилувчи препаратларнинг ноқонуний айланишига чек қўйилди.
Сентябрь–ноябрь ойларида эса 3614 та бундай жиноят қайд этилган. Уларга алоқадор 2346 киши қўлга олинган бўлиб, улар орасида 194 нафар аёл ва 984 нафар ёшлар бор. Уч ой ичида 447 кг гиёҳвандлик моддалари, 17 кг синтетик моддалар ва 84 литр прекурсорлар мусодара қилинган.
Шунингдек, интернет орқали гиёҳванд моддалар савдосига оид 465 та ҳолат ҳамда 2,2 мингта наркографити фактлари аниқланган.
Қўмита сўнгги йилларда мамлакатда гиёҳвандлик билан боғлиқ жиноятлар кескин ошиб бораётганини қайд этган. Агар 2021 йилда 7142 та жиноят аниқланган бўлса, 2024 йилда бу кўрсаткич 12 278 тага етган, 2025 йилда эса бу рақам бундан ҳам юқори бўлиши кутилмоқда.
Яширин нарколабораториялар сони ҳам ошмоқда: 2021 йилда 4 та лаборатория фош этилган бўлса, 2025 йилда бу кўрсаткич 12 тага чиққан. Синтетик гиёҳванд моддалар мусодара қилиниши ҳам йилдан-йилга кўпаймоқда — жорий йилнинг ўзида 90 кг синтетик модда олиб қўйилган.
Бундан ташқари, 2025 йил бошидан бери 531 кг гашиш мусодара қилингани, бу сўнгги беш йилдаги энг юқори кўрсаткич экани таъкидланмоқда.

In Uzbekistan, nearly a thousand young people were detained for drug-related crimes in three months.
In the last three months of the year, over 3.6 thousand drug-related crimes were recorded in the country.
Image of 'In Uzbekistan, nearly a thousand young people were detained for drug-related crimes in three months.'
According to information from the State Security Service, 12,848 drug-related crimes were identified in the republic from January to October 2025. During this period, the illegal circulation of 2 tons 761 kilograms of narcotic drugs, psychotropic substances, and potent pharmaceuticals was stopped.
From September to November, 3,614 such crimes were recorded. 2,346 people related to them were detained, among whom were 194 women and 984 young people. Within three months, 447 kg of narcotic substances, 17 kg of synthetic substances, and 84 liters of precursors were seized.
Furthermore, 465 cases related to online drug sales and 2.2 thousand facts of drug propaganda were identified.
The Committee noted that in recent years, drug-related crimes in the country have been sharply increasing. If 7,142 crimes were identified in 2021, this indicator reached 12,278 in 2024, and in 2025 this number is expected to be even higher.
The number of clandestine drug laboratories is also growing: if 4 laboratories were exposed in 2021, this indicator reached 12 in 2025. The seizure of synthetic narcotic drugs is also increasing year by year — 90 kg of synthetic substances have been seized in the current year alone.
In addition, it is emphasized that since the beginning of 2025, 531 kg of hashish has been seized, which is the highest indicator in the last five years.