Дунё бўйича қашшоқлик чегарасида яшаётган болалар неча нафарга етгани очиқланди
БМТнинг Болалар жамғармаси — UNICEF томонидан эълон қилинган йиллик ҳисоботга кўра, ҳозирда бутун дунё бўйича қарийб 417 миллион бола қашшоқлик чегарасида яшайди дейди Zamon.uz нашри.
Таҳлилларда қайд этилишича, 118 миллион бола уч ёки ундан ортиқ, 17 миллион бола эса тўрт ва ундан кўп турдаги муҳим эҳтиёжлардан маҳрум ҳолда ҳаёт кечирмоқда.
Ҳисоботда таъкидланишича, тоза ичимлик суви, профилактик тиббий хизматлар, сифатли таълим каби асосий эҳтиёжларнинг етишмаслиги миллионлаб болаларни чуқур қашшоқликка олиб келмоқда. Бу эса паст ва ўрта даромадли давлатларда ҳар бешинчи бола оғир шароитларда яшаётганини англатади.
UNICEF маълумотларига кўра, болалар ўртасидаги энг юқори даражадаги қашшоқлик Жанубий-Шарқий Африка ва Жанубий Осиё минтақаларида кузатилмоқда.
Шу билан бирга, ҳисоботда сўнгги ўн йилликда айрим ижобий ўзгаришлар ҳам қайд этилган: 2013 йилда болаларнинг 51 фоизи камида битта оғир маҳрумликка дуч келган бўлса, 2023 йилга келиб бу кўрсаткич 41 фоизгача камайган. UNICEF буни болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ижтимоий қўллаб-қувватлашни кучайтириш борасидаги чора-тадбирларнинг натижаси сифатида баҳолайди.

According to the annual report announced by UNICEF, the UN Children's Fund, nearly 417 million children worldwide are currently living below the poverty line, reports Zamon.uz publication.
Analyses note that 118 million children are deprived in three or more dimensions, while 17 million children are living deprived in four or more essential dimensions.
The report emphasizes that the lack of basic needs such as clean drinking water, preventive health care, and quality education is pushing millions of children into severe poverty. This means that one in five children in low- and middle-income countries is living in harsh conditions.
According to UNICEF data, the highest rates of child poverty are observed in the Sub-Saharan Africa and South Asia regions.
At the same time, the report also noted some positive changes in the last decade: while 51 percent of children experienced at least one severe deprivation in 2013, this figure had decreased to 41 percent by 2023. UNICEF assesses this as a result of measures to strengthen child rights protection and social support.