Британиянинг BBC телерадиокорпорацияси АҚШ президенти Дональд Трампдан расмий узр сўради. Қайд этилишича, ўтган йили эфирга узатилган “Панорама” дастурида 2021 йил 6 январдаги Трамп нутқидан парчалар монтаж жараёнида бирлаштириб юборилган.
Бу эса у тарафдорларини Капитолийга бостириб киришга бевосита чақиргандек тасаввур уйғотган.
Монтаж қилинган версияда “Биз Капитолийга борамиз, мен сизлар билан биргаман ва биз курашамиз” деган жумлалар тўхтовсиз кетма-кет қўйилган. Аслида эса бу иборалар нутқда бир-биридан тахминан бир соат фарқ билан айтилган.
BBC раиси Самир Шаҳ бу ҳолат “зўравонликка даъват каби нотўғри таассурот” келтириб чиқарганини тан олиб, Оқ уйга шахсан хат юборган. Корпорация мазкур дастур эндиликда қайта намойиш этилмаслигини ҳам маълум қилган.
Трампнинг адвокатлари BBC раддия ва узр сўрамаса, 1 миллиард долларлик товон пули талаб қилиб судга мурожаат қилишини айтган эди. Корпорация узр сўради, аммо компенсация тўлашдан бош тортди.

BBC has officially apologized to Trump.
The British BBC corporation has officially apologized to US President Donald Trump. It was noted that in the "Panorama" program broadcast last year, segments from Trump's January 6, 2021 speech were spliced together during the editing process.
This created the impression that he had directly called on his supporters to storm the Capitol.
In the edited version, the phrases "We are going to the Capitol, I will be with you, and we will fight" were placed consecutively without a break. In reality, these phrases were spoken approximately an hour apart in the actual speech.
BBC Chairman Samir Shah acknowledged that this situation created a "misimpression akin to an incitement to violence" and sent a personal letter to the White House. The corporation also stated that the program would not be rebroadcast.
Trump's lawyers had said they would sue for $1 billion in damages if the BBC did not apologize. The corporation apologized but refused to pay compensation.