Путиннинг таъкидлашича, “газ ва электр таъминоти ёпилса, Киев ўз чегарасини билади”. У, шунингдек, Украинадан учирилган дронларнинг “Дружба” нефть қувурига ҳужумларини кескин танқид қилди.
Ўз навбатида, Фиқо Киев ҳаракатларини қоралаб, 5-сентабр куни Владимир Зеленский билан учрашувда нефть қувурининг хавфсизлиги масаласини кўтаришини билдирди.
У Словакиянинг Россия билан энергетик ҳамкорликда манфаатдорлигини таъкидлаб, Еврокомиссиянинг 2027 йилгача Россия ёқилғисидан бутунлай воз кечиш режасига қарши овоз беришга ваъда берди.

Putin demanded that the Slovak Prime Minister cut off Ukraine's energy supply.
The President of Russia, during a meeting with Slovak Prime Minister Robert Fico in Beijing, requested a halt to the supply of gas and electricity to Ukraine.
Image of 'Putin demanded that the Slovak Prime Minister cut off Ukraine's energy supply.'
According to Putin's emphasis, "if gas and electricity supplies are cut off, Kyiv will know its limits." He also sharply criticized the attacks by drones launched from Ukraine on the "Druzhba" oil pipeline.
In turn, Fico condemned Kyiv's actions and stated that he would raise the issue of the pipeline's security at a meeting with Volodymyr Zelenskyy on September 5th.
He emphasized Slovakia's interest in energy cooperation with Russia and pledged to vote against the European Commission's plan to completely abandon Russian fuel by 2027.