Сурхондарё вилоятида 23 бош ноёб илон — 6 бош Ўрта Осиё кобраси ва 17 бош шарқ бўғма илони яна табиат бағрига қайтарилди. Бу ҳақда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ахборот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, бу илонлар фуқаролар томонидан ноқонуний равишда сақлаб келингани аниқланиб, рейд давомида олиб қўйилган ва вақтинча Тошкент ҳайвонот боғига топширилган эди.
Кейинчалик Фанлар академияси Зоология институти ушбу илонларнинг табиий яшаш муҳити бўйича илмий хулоса тақдим этган.
Натижада, ноёб илонлар “Сурхон” давлат қўриқхонасининг Кампиртепа, Шержон ва Шолкон ҳудудларига эҳтиёткорлик билан қўйиб юборилди.
Аввалроқ Тошкент вилоятида ҳам ноқонуний илон сақлаш ҳолати аниқлангани маълум қилинганди. Мутахассисларнинг таъкидлашича, Ўрта Осиё кобраси Қизил китобга киритилган бўлиб, айрим ҳудудларда бутунлай йўқолиб кетган. Шарқ бўғма илонининг табиий популяцияси ҳақида эса аниқ маълумот йўқ.

In Surkhandarya, 23 rare cobras were released back into the wild.
The illegally kept 6 Central Asian cobras and 17 eastern sand boas were identified during the raids.
Image of 'In Surkhandarya, 23 rare cobras were released back into the wild.'
23 rare snakes — 6 Central Asian cobras and 17 eastern sand boas — were released back into the wild in the Surkhandarya region. This was reported by the information service of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change.
It was noted that these snakes were illegally kept by citizens, confiscated during a raid, and temporarily handed over to the Tashkent Zoo.
Subsequently, the Zoology Institute of the Academy of Sciences provided a scientific conclusion regarding the natural habitat of these snakes.
As a result, the rare snakes were carefully released into the Kampirtepa, Sherjon, and Sholkon areas of the "Surkhon" State Reserve.
Earlier, cases of illegal snake keeping were also identified in the Tashkent region. Specialists emphasized that the Central Asian cobra is listed in the Red Book and has completely disappeared in some areas. There is no precise data on the natural population of the eastern sand boa.