Россияда Федерал солиқ хизмати (ФНС) Қозоғистонда масофавий ишлаган фуқароларга 2022–2023 йиллар учун тўлиқ даромад солиғини тўлаш талабини қўйди. Бу эса икки томонлама солиққа тортилиш ҳолатини юзага келтирди — ахир улар бу йилларда Қозоғистонда аллақачон 5 фоиздан 20 фоизгача бўлган ставкада солиқ тўлашган эди.
Солиқчиларнинг талқини бўйича, иш Россия ҳудудида туриб бажарилган, шунинг учун даромад солиғи айнан Россияда олиниши керак. Энг ажабланарлиси — улар бу масалада ишчиларнинг Қозоғистонда солиқ тўлагани ва 1996 йилдан бери икки давлат ўртасида икки томонлама солиқдан озод қилиш бўйича конвенция амал қилишини ҳисобга олмаяпти.
ФНС вакиллари “Ведомости” газетасига берган изоҳида шундай дейди: агар иш хорижда бажарилган бўлса-ю, бироқ ходим Россия солиқ резиденти мақомини сақлаган бўлса, у ҳолда у ўзининг хизмат сафарини (командировка) ҳужжатлар билан тасдиқлаши керак.
Экспертларга кўра, бу ҳолат Россияда масофавий иш шаклининг оммалашгани ва Украинага босқиндан сўнг кўплаб россияликлар ҳамда компаниялар Қозоғистонга релокатсия қилгани билан боғлиқ.

Russian tax authorities are collecting two years' worth of taxes from Russians who worked in Kazakhstan.
This resulted in a situation of double taxation.
Image of 'Russian tax authorities are collecting two years' worth of taxes from Russians who worked in Kazakhstan.'
In Russia, the Federal Tax Service (FTS) has imposed a requirement for citizens working remotely in Kazakhstan to pay full income tax for the years 2022–2023. This has led to situations of double taxation — considering they had already paid taxes in Kazakhstan at rates ranging from 5 percent to 20 percent during these years.
According to tax officials, the work was carried out while physically present in Russia, and thus, income tax should be collected in Russia. Most surprisingly — they are disregarding the fact that the workers have already paid taxes in Kazakhstan and that a bilateral convention on double taxation exemption, which has been in effect between the two countries since 1996, exists.
Representatives of the FTS commented to the newspaper “Vedomosti” saying: if the work is performed abroad but the employee retains their residency status for tax purposes in Russia, then they must validate their business trip (deputation) with the appropriate documentation.
Experts believe that this situation is related to the popularity of remote work in Russia and the relocation of many Russians and companies to Kazakhstan following the invasion of Ukraine.
WORLD Today 10:56
WORLD Today 10:36
Image of 'Xi Jinping pays his first visit to North Korea in seven years.'
WORLD Today 05:55
Xi Jinping pays his first visit to North Korea in seven years.
According to reports, this visit is considered Xi Jinping's first visit to Pyongyang since 2019.
Image of 'The U.S. House of Representatives approved new sanctions against Russia'
WORLD Today 05:44
The U.S. House of Representatives approved new sanctions against Russia
For the bill to take effect, it must also be approved by the upper house of Congress — the Senate.
Image of 'In Congo, 11 patients infected with Ebola escaped from isolation.'
WORLD 04.06.2026 04:24
In Congo, 11 patients infected with Ebola escaped from isolation.
This territory is considered one of the main foci of the spread of the Ebola virus.
Image of 'Uzbekistan's sovereign rating has been raised from "stable" to "positive".'
WORLD 03.06.2026 14:08
Uzbekistan's sovereign rating has been raised from "stable" to "positive".
The agency's decision today is being assessed as a logical continuation of the result recorded last year.