Шавкат Мирзиёев раислигида Хорижий инвесторлар кенгашининг учинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди
'Шавкат Мирзиёев раислигида Хорижий инвесторлар кенгашининг учинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди'ning rasmi
11 июнь куни Халқаро конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг учинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари раислигида ўтган тадбирда Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо, “Masdar”, “Indorama”, “ACWA Power”, “Vision Invest”, “DataVolt”, “Veon”, “Boeing”, “Air Products”, “SpaceX”, “Meta”, “John Deere”, “Franklin Templeton”, “Suez”, “EDF”, “Total Energies”, “Voltalia”, “Orano”, “Linde”, “Claas”, “Sojitz”, “Bomi”, “OTP Bank”, “Goldwind”, “Çalik”, “Çengiz”, “Aksa”, “JBIС” каби етакчи компания ва банклар раҳбарлари, шунингдек, халқаро ташкилотлар ва молия институтлари - Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки ва Халқаро ислом савдо-молия корпорацияси вакиллари иштирок этди.
Кенгашнинг асосий вазифалари муваффақиятли тажриба ва жаҳон амалиётидан келиб чиққан ҳолда мамлакатни инвестициявий, саноат-технологик ва инновацион ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари бўйича маслаҳат бериш ҳамда Ўзбекистон Ҳукумати билан хорижий инвесторлар ўртасида очиқ мулоқотни таъминлашдан иборат.
Давлатимиз раҳбари мажлисни очар экан, куни кеча ўтган тўртинчи Тошкент инвестиция форумининг самарали натижаларини қайд этди ҳамда кенгаш аъзоларига Янги Ўзбекистон тараққиётига қўшаётган ҳиссаси ва кўмаги учун миннатдорлик билдирди.
Кенгашнинг аввалги йиғилишлари натижадор бўлгани мамнуният билан қайд этилди. Хусусан, халқаро молия ташкилотлари билан ишлашнинг мутлақо янги форматига ўтилди, самарали ҳамкорлик тизими жорий этилди, ўзаро манфаатли шериклик тармоқлари кенгайди.
Жумладан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ўтган йили Ўзбекистонга рекорд миқдорда - қарийб 1 миллиард доллар инвестиция киритди. Мамлакатимиз банкнинг минтақадаги энг йирик ҳамкорига айланди.
Шунингдек, халқаро молия ташкилотларининг хусусий сектор билан ҳамкорлиги сезиларли даражада кучайди. Хусусий компания ва банклар билан қўшма лойиҳалар ҳажми 1 миллиард доллардан ошди.
Бу галги мажлисда иштирок этаётган компаниялар "яшил" энергетика, чиқиндиларни қайта ишлаш, электр энергиясини сақлаш, "яшил" водород ишлаб чиқариш ва бошқа соҳаларда янги лойиҳаларни бошлади.
Хусусан, "ACWA Power", "Masdar", "Linde", "Shanghai Renewable Energy" ва "Total Energies" компаниялари 8 миллиард доллардан зиёд инвестиция киритиб, "яшил" иқтисодиёт ривожига катта ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистоннинг рақамли технологиялар соҳасига жаҳонга машҳур нуфузли компаниялар ҳам фаол кириб келмоқда. “DataVolt” компанияси минтақадаги энг йирик "яшил" маълумотлар марказини барпо этиш, “Veon” эса сунъий интеллектга асосланган мобил супериловани яратиш бўйича лойиҳаларни амалга оширмоқда.
- Буни хорижий инвесторларнинг ислоҳотларимиз ва очиқлик сиёсатимизга бўлган юксак ишончи ифодаси, деб биламан, - деди Президент.
Кенгашга аъзо Халқаро молия корпорацияси, "Ernst&Young", "Dentons", "Knauf" ва "TBC" компаниялари томонидан миллий қонунчиликни халқаро стандартлар асосида янада такомиллаштириш бўйича қатор таклифлар билдирилди. Уларнинг янги ташаббус ва ғоялари 10 дан ортиқ қонун, фармон ва қарорларда ўз ифодасини топди.
Давлатимиз раҳбари бизнес учун базавий солиқ ставкалари 2028 йилгача ўзгармаслигини маълум қилди.
Умуман, инвестиция муҳити яхшилангани натижасида сўнгги 2 йилда юртимизда хорижий капитал иштирокида 5,5 мингта янги корхона ташкил этилиб, уларнинг сони 16 мингтага етди.
Қайд этилганидек, бугунги учрашувга тайёргарлик доирасида хорижий ҳамкорларнинг 40 дан ортиқ ташаббуслари саралаб олинди. Хусусан, инвесторлар томонидан солиқ қонунчилиги барқарорлигини таъминлаш, тўғридан-тўғри амал қилувчи қонунлар сонини кўпайтириш, инфратузилма лойиҳаларида хусусий сектор иштирокини кенгайтириш бўйича таклифлар билдирилди.
Жорий йилда йўл қурилиши, транспорт, энергетика, сув таъминоти, ирригация ва бошқа соҳаларда қарийб 4,5 миллиард долларлик давлат-хусусий шериклик лойиҳалари бошланган. Молиявий ҳисоботнинг, шунингдек, экологик, ижтимоий ва корпоратив бошқарувнинг халқаро стандартларига ўтиш бўйича меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилмоқда.
Келиб тушган таклифлар асосида гаров тўғрисидаги қонунчиликни такомиллаштириш, хорижий компаниялар учун профессионал кадрлар тайёрлаш, маҳаллий компанияларда корпоратив бошқарувни яхшилаш, солиқ маъмурчилиги бўйича қўшимча ишчи гуруҳлар ташкил этилади.
Кенгаш Котибиятининг мустақиллигини ошириш ва уни алоҳида юридик шахс сифатида қайта ташкил этиш таклиф этилди.
Сўзга чиққан кенгаш аъзолари Янги Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотлар дастури натижаларини юқори баҳолади. Давлатимиз раҳбарига инвестициявий фаолиятни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттиришга қатъий интилиши учун миннатдорлик билдирилди.
'Ўзбекистон ва Россия президентлари телефон орқали мулоқот қилди'ning rasmi
Сиёсат 11.06.2025 21:03
Ўзбекистон ва Россия президентлари телефон орқали мулоқот қилди
Шавкат Мирзиёев Путин ва кўп миллатли халқини яқинлашиб келаётган давлат байрами - Россия куни билан самимий табриклади.
'Шавкат Мирзиёев Ломбардия билан ҳамкорлик учун катта салоҳият борлигини қайд этди'ning rasmi
Сиёсат 11.06.2025 16:23
Шавкат Мирзиёев Ломбардия билан ҳамкорлик учун катта салоҳият борлигини қайд этди
Милан шаҳрида Ўзбекистоннинг саноат ва экспорт салоҳияти кўргазмасини ўтказиш, савдо уйи очиш ва "Uzbek Organic" бренди остида экспорт линиясини ишга туширишга келишиб олинди.
'Шавкат Мирзиёев ЕТТБ президенти бошчилигидаги делегацияни қабул қилди'ning rasmi
Сиёсат 11.06.2025 13:09
Шавкат Мирзиёев ЕТТБ президенти бошчилигидаги делегацияни қабул қилди
Ўзбекистон билан ушбу нуфузли халқаро молиявий институт ўртасидаги стратегик ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
'Шавкат Мирзиёев Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Россия ҳукумати вакилларини қабул қилди'ning rasmi
Сиёсат 10.06.2025 22:13
Шавкат Мирзиёев Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Россия ҳукумати вакилларини қабул қилди
Давлатлар ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
'Шавкат Мирзиёев ва Румен Радев Икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида қўшма декларацияни имзолади'ning rasmi
Сиёсат 10.06.2025 14:59
Шавкат Мирзиёев ва Румен Радев Икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида қўшма декларацияни имзолади

On June 11th, the third general session of the Council of Foreign Investors under the President of the Republic of Uzbekistan took place at the International Congress Center. The President's press service reported about this.
The event, chaired by the leader of our state, was attended by the president of the European Bank for Reconstruction and Development Odil Reno-Basso, and leaders of leading companies and banks such as “Masdar”, “Indorama”, “ACWA Power”, “Vision Invest”, “DataVolt”, “Veon”, “Boeing”, “Air Products”, “SpaceX”, “Meta”, “John Deere”, “Franklin Templeton”, “Suez”, “EDF”, “Total Energies”, “Voltalia”, “Orano”, “Linde”, “Claas”, “Sojitz”, “Bomi”, “OTP Bank”, “Goldwind”, “Çalik”, “Çengiz”, “Aksa”, “JBIC”, as well as representatives of international organizations and financial institutions - the Organisation for Economic Co-operation and Development, the International Finance Corporation, the Asian Development Bank, the Islamic Development Bank, and the International Islamic Trade Finance Corporation.
The main tasks of the Council consist of advising on the most important directions for investment, industrial-technological, and innovative development of the country, based on successful experience and global practice, as well as ensuring open dialogue between the Government of Uzbekistan and foreign investors.
As the state leader opened the session, he noted the efficient results of the fourth Tashkent Investment Forum held the day before and expressed gratitude to the council members for their contribution and support to the development of New Uzbekistan.
The productive outcomes of the Council's previous meetings were happily noted. In particular, a completely new format of cooperation with international financial organizations was introduced, an effective collaboration system was established, and mutually beneficial partnerships were expanded.
Notably, last year the European Bank for Reconstruction and Development invested a record amount - nearly 1 billion dollars in Uzbekistan. Our country has become the bank's largest partner in the region.
Furthermore, cooperation with private sector by international financial institutions strengthened significantly. The volume of joint projects with private companies and banks exceeded 1 billion dollars.
This meeting saw the companies participating initiating new projects in green energy, waste recycling, energy storage, production of green hydrogen, and other areas.
In particular, companies like "ACWA Power", "Masdar", "Linde", "Shanghai Renewable Energy", and "Total Energies" are contributing significantly to the development of a green economy by investing more than 8 billion dollars.
Prestigious global companies are also actively entering Uzbekistan's digital technologies sector. “DataVolt” is establishing the region's largest green data center, and “Veon” is realizing projects based on artificial intelligence to create a mobile super-app.
- I consider this a high expression of confidence by foreign investors in our reforms and our policy of openness, - said the President.
The International Finance Corporation, "Ernst&Young", "Dentons", "Knauf", and "TBC" companies, members of the Council, proposed a number of suggestions to further improve national legislation on the basis of international standards. Their new initiatives and ideas found expression in more than ten laws, decrees, and resolutions.
The state leader announced that the basic tax rates for businesses will remain unchanged until 2028.
Overall, as a result of the improvement in the investment climate, over the last 2 years, 5,500 new enterprises with foreign capital were established in our country, bringing their number to 16,000.
As noted, in preparation for today's meeting, more than 40 initiatives from foreign partners were reviewed. Specifically, investors proposed ensuring the stability of tax legislation, increasing the number of directly applicable laws, and expanding the participation of the private sector in infrastructure projects.
This year, nearly 4.5 billion dollars worth of public-private partnership projects started in road construction, transportation, energy, water supply, irrigation, and other areas. Normative legal documents are being developed for the transition to international standards for financial reporting, as well as ecological, social, and corporate governance.
Based on the received suggestions, measures will be taken to improve legislation on collateral, train professional staff for foreign companies, enhance corporate governance in local companies, and form additional working groups on tax administration.
A proposal was made to increase the independence of the Council Secretariat and reorganize it into a separate legal entity.
The council members who spoke praised the results of the wide-ranging reform program in New Uzbekistan highly. They expressed gratitude to the head of our state for his all-round support of investment activities and his firm commitment to continuing mutually beneficial cooperation.