33 та давлат чуқур сув қатламларида фойдали қазилма қазиб олишни вақтинча тўхтатмоқчи
Улар бу орқали глобал океанлар ва денгиз тубидаги кам ўрганилган биологик хилма-хилликни ҳимоя қилишни мақсад қилганини айтмоқда.
'33 та давлат чуқур сув қатламларида фойдали қазилма қазиб олишни вақтинча тўхтатмоқчи'ning rasmi
Нитсада бўлиб ўтаётган БМТнинг океанлар бўйича конференциясида 33 та давлат чуқур сув ости қазилмаларини олиб боришга вақтинчалик мораторий жорий этишни қўллаб-қувватлади. Улар бу орқали глобал океанлар ва денгиз тубидаги кам ўрганилган биологик хилма-хилликни ҳимоя қилишни мақсад қилганини билдирди.
“Денгиз туби – ҳали тўлиқ ўрганилмаган ҳайвонот оламининг уйи ҳисобланади ва  асрашимиз шарт”, — дейилади саммитда қабул қилинган расмий баёнотда.
Ҳужжатда халқаро сув ҳудудларидаги фойдали қазилмалар “бутун инсониятнинг умумий мероси” сифатида таърифланади. Уни тижорат мақсадида қазиб олиш эса халқаро ҳуқуқни бузиш деб ҳисобланади. Ушбу позиция орқали кўплаб давлатлар, жумладан Германия ва Франция, АҚШ сиёсатига норозилик билдириб ўтди.
Маълумот учун, 2024 йил апрель ойида АҚШ собиқ президенти Доналд Трамп Америка ҳудудий сувларида, шунингдек халқаро сув ҳудудларида никель ва кобальт каби металларни қазиб олишга рухсат берган эди.
Бу борада Франция чуқур сув конларини қазиб олишга тўлиқ тақиқ жорий этишни ёқлаётган бўлса, Германия уни вақтинча тўхтатишни таклиф қилмоқда.
Конференцияда 130 дан ортиқ давлат вакиллари глобал океанлар учун таҳдид солаётган муаммолар — сув ҳароратининг ортиши, кимёвий таркибдаги ўзгаришлар ва пластик ифлосланиш — бўйича чоралар муҳокамасига киришган.
Эътиборлиси, АҚШ ушбу муҳим саммитга ҳукумат даражасидаги делегация юбормаган.
Бу чақириқ халқаро ҳамжамият томонидан табиатни тижорат манфаатларидан устун қўйиш истагининг яна бир исботи сифатида баҳоланмоқда.

At the ongoing United Nations conference on oceans, 33 countries supported the temporary moratorium on deep seabed mining. They declared this as a measure to protect the global ocean biodiversity and the underexplored diversity of marine floor species.
“The sea floor is home to a largely unexplored wildlife and must be preserved,” states the official declaration adopted at the summit.
The document describes the valuable minerals in international waters as “the common heritage of mankind.” Commercial mining of these resources is considered a violation of international law. This position has led many countries, including Germany and France, to express dissatisfaction with the policy of the USA.
For your information, in April 2024, former US President Donald Trump had authorized the mining of metals like nickel and cobalt in American territorial waters, as well as in international waters.
In this context, France supports a complete ban on deep sea drilling, while Germany proposes a temporary halt.
At the conference, representatives from over 130 countries engaged in discussions on measures concerning challenges threatening the global oceans — rising water temperatures, changes in chemical composition, and plastic pollution.
Notably, the USA did not send a government-level delegation to this significant summit.
This call to action is being regarded as another proof of the international community's desire to prioritize nature over commercial interests.