Бугун ҳарорат 37 даражагача кўтарилади
Ўзгидрометнинг хабар беришича, 8 июнь куни Тошкентда ҳаво бироз булутли бўлади, вақти-вақти билан ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 3-8 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 18-20 даража илиқ, кундузи 33-35 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 15-20 даража илиқ, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 15-20 даража илиқ, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 17-22 даража илиқ, кундузи 30-35 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 18-23 даража илиқ, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 17-22 даража илиқ, кундузи 30-35 даража илиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Сел келиши хавфи бор. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 10-15, кундузи 20-25 даража илиқ бўлади.

Today, the temperature will rise up to 37 degrees.
According to the Uzbekistan Hydrometeorology Service, on June 8, the weather in Tashkent will be partly cloudy, changing from time to time, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 meters per second. It will be 18-20 degrees warm at night, and 33-35 degrees warm during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 13-18 meters per second. It will be 15-20 degrees warm at night, and 25-30 degrees warm during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. It will be 15-20 degrees warm at night, and 32-37 degrees warm during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. It will be 17-22 degrees warm at night, and 30-35 degrees warm during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. It will be 18-23 degrees warm at night, and 32-37 degrees warm during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. It will be 17-22 degrees warm at night, and 30-35 degrees warm during the day.
In the mountainous and foothill areas of our republic, the weather will change, with possible short-term rain and thunderstorms. There is a risk of mudslides. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. It will be 10-15 degrees warm at night, and 20-25 degrees warm during the day.