Ўзбекистон ва Эрон етакчилари телефон орқали суҳбатлашди
Бир-бири ва дўст халқларни муқаддас Қурбон ҳайити билан самимий қутлаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
'Ўзбекистон ва Эрон етакчилари телефон орқали суҳбатлашди'ning rasmi
Ўзбекистон билан Эрон ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ҳукуматлар, вазирлик ва идоралар даражасидаги фаол мулоқот ва алмашинувлар мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва юк ташиш кўрсаткичлари, қўшма корхоналар сони ортиб бормоқда.
Жорий йил май ойида Теҳрон шаҳрида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши, бизнес форуми ва саноат кўргазмаси ўтказилди. Ҳамкорлик бўйича 2025-2027 йилларга мўлжалланган “йўл харита”си қабул қилинди.
Савдо, инвестиция, транспорт ва логистика, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперация лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Эрон етакчилари минтақавий кун тартиби ҳамда бўлажак тадбирлар режаси юзасидан фикр алмашдилар.

Uzbekistan and Iran discussed urgent issues to further develop their multifaceted relationship. Read more.
The active dialogue and exchanges at the governmental, ministerial, and agency levels were noted with satisfaction. The indicators of mutual trade and cargo transportation, as well as the number of joint ventures, are increasing.
In May of this year, the next meeting of the Intergovernmental Commission, a business forum, and an industrial exhibition were held in Tehran. The “roadmap” for cooperation for 2025-2027 was adopted.
It was emphasized that it is important to advance cooperation projects in trade, investment, transport and logistics, industry, and agriculture.
Moreover, the leaders of Uzbekistan and Iran exchanged views on the regional agenda and the plan for upcoming events.