Давлат раҳбари ўз нутқида Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тўқаевга саммитни юқори савияда ташкил этгани учун, Италия Бош вазири Жоржиа Мелонига эса ташаббус учун миннатдорлик билдирди.
Минтақавий ва глобал хавфсизлик таҳдидлари фондада мулоқотни кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Украинадаги можарони тинч йўл билан ҳал қилиш ва Афғонистон масалаларида Италиянинг фаол позицияси қўллаб-қувватланди.
Терроризм, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашишда махсус хизматлар ўртасида ахборот алмашуви таклиф қилинди.
Иқтисодий алоқалар
Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми сўнгги йилларда уч баробарга ўсгани қайд этилди.
“Марказий Осиё – Италия” ишбилармонлар клубини ташкил этиш ва доимий бизнес-форумлар ўтказиш таклиф этилди.
Тошкентда махсус саноат парки ташкил этиш ва италиялик ҳамкорлар билан юқори технологияли ишлаб чиқаришни ривожлантириш бўйича лойиҳалар муҳокама қилинди.
“Яшил” энергетика ва экология
Қайта тикланадиган энергия, водород технологиялари ва сув инфратузилмасини модернизация қилиш соҳаларида Италия билан ҳамкорлик қилишга тайёрлик билдирилди.
Гуманитар ва таълим соҳаси
Турин ва Пиза университетларининг Тошкентдаги филиаллари фаолияти юқори баҳоланди.
Илмий-таълим консорциум ва ёшлар учун маданий форум ташкил этиш ташаббуслари билдирилди.
Сайёҳлик ва маданият
Италияда ўтказилган Ўзбекистонга оид кўргазмалар катта қизиқиш уйғотгани қайд этилди.
Хивада Креатив иқтисодиёт ва маданий алмашувлар форумини ўтказиш таклиф қилинди.
Президент Мирзиёев “Марказий Осиё – Италия” ҳамкорлигини нафақат иқтисодий, балки сиёсий, илмий ва маданий соҳаларда ҳам ривожлантириш бўйича Ўзбекистоннинг қатъий позициясини билдирди.

The head of state in his speech expressed gratitude to Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev for organizing the summit at a high level, and to the Prime Minister of Italy, Giorgia Meloni, for the initiative.
The need to strengthen dialogue against the backdrop of regional and global security threats was emphasized.
The peaceful resolution of the conflict in Ukraine and support for Italy's active stance on issues in Afghanistan were endorsed.
The exchange of information between special services to combat terrorism, drug trafficking, and illegal migration was proposed.
Economic Relations
The tripling of the volume of mutual trade and investments in recent years was noted.
“Central Asia – Italy” business club establishment and regular business forums were proposed.
Projects on the establishment of a special industrial park in Tashkent and the development of high-tech manufacturing with Italian partners were discussed.
“Green” energy and ecology
Readiness to cooperate with Italy in the fields of renewable energy, hydrogen technologies, and water infrastructure modernization was expressed.
Humanitarian and Education Fields
The operation of the Turin and Pisa University branches in Tashkent was highly praised.
Initiatives for organizing a scientific-educational consortium and a cultural forum for youth were presented.
Tourism and Culture
The exhibitions related to Uzbekistan held in Italy aroused great interest was noted.
Proposal for holding a Creative Economy and Cultural Exchanges Forum in Khiva was made.
President Mirziyoyev expressed Uzbekistan's firm position on developing “Central Asia – Italy” cooperation not only in economic but also political, scientific, and cultural fields.