Президент ёрдамчиси Москвага ташрифи доирасида Россия Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси Валентина Матвиенко билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда Саида Мирзиёева ўзининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифасида маълум қилди.
Қайд этилишича, икки давлат вакили учрашувда Ўзбекистон-Россия муносабатларининг муҳим йўналиши бўлган маданий-гуманитар мулоқотни ривожлантириш va жамоатчилик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинган.
Шунингдек, таълим va маданият соҳаларидаги лойиҳаларга алоҳида эътибор қаратилган. Россия олий таълим муассасаларининг янги филиалларини очишга кўмаклашиш, ёшлар учун қўшма дастурлар, шунингдек, маданият соҳасидаги ташаббуслар мамлакатлар ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани таъкидланган.
“Фахрийлар va болаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ижтимоий лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида тўхталинди. Маданий мулоқот va гуманитар алмашинув икки томонлама муносабатларнинг муҳим асоси бўлиб қолаётгани тўғрисида якдил фикр билдирдик”,— дея ёзади Мирзиёева.

As part of his visit to Moscow, the presidential aide held a meeting with Valentina Matviyenko, Chairperson of the Federation Council of the Federal Assembly of Russia. Saida Mirziyoyeva announced this on her social media page.
It is noted that the representatives of the two countries discussed issues of developing cultural and humanitarian dialogue and supporting public initiatives, which is an important area of Uzbek-Russian relations.
Special attention was also paid to projects in the fields of education and culture. It was noted that assistance in opening new branches of Russian higher educational institutions, joint programs for youth, as well as initiatives in the field of culture, serve to strengthen friendship between the countries.
Special attention was paid to the implementation of social projects aimed at supporting veterans and children. We expressed a unanimous opinion that cultural dialogue and humanitarian exchange remain an important basis of bilateral relations," Mirziyoyeva wrote.