Ўзбекистон миллий педагогика университети ташкил этилди
Университетда 2025-2026-ўқув йилида хорижий таълим дастурлари асосида аниқ фанлар мактаби ташкил этилиб, унда Математика, Ахборот технологиялари ҳамда Сунъий интеллект ва робототехника йўналишларида 400 нафар талаба қабул қилиниши кўзда тутилган.
Аниқ фанлар мактабида ҳисоб (cалcулус), дастурлаш, физика, чизиқли алгебра, дискрит математика, маълумотлар тузилмалари ва алгоритмлар, сунъий интеллект ва робототехника, инглиз тили фанларидан дарс берувчи профессор-ўқитувчилар танлаб олиниб, Кембриж университетида малака оширишлари мақсад қилинган.
Курс якуни бўйича Кембриж университетининг малака сертификатига эга бўлган профессор-ўқитувчилар 2025-2026-ўқув йилидан Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университетида иш фаолиятини бошлайди.
Танловда иштирок этувчи профессор-ўқитувчиларга қўйиладиган бирламчи талаблар:
– фан номзоди (ПҳД) ёки фан доктори (ДСc) га эга бўлиши;
– 5 йил ва ундан ортиқ педагогик иш стажига эгалиги;
– инглиз тилини Б2 даражада билиши (тил билиш сертификати);
– Сcопус, веб оф сcиенcе халқаро илмий журналлари ҳамда юқори индексга эга илмий журналларда мақолалар чоп этганлиги;
– ўз фани йўналишида турли грант ва лойиҳалардаги иштироки.
Танлов 3 босқичда амалга оширилади. Иштирок этиш учун талаб этиладиган ҳужжат ва маълумотларни tanlov.uzedu.uz ҳавола орқали юборишингиз мумкин.
'АҚШ Ўзбекистон фуқаролари учун виза беришни вақтинча тўхтатди'ning rasmi
Жамият 14.01.2026 17:12
АҚШ Ўзбекистон фуқаролари учун виза беришни вақтинча тўхтатди
АҚШ Давлат департаменти давлат бюджетига юк бўлиши мумкин бўлган аризачиларга қарши чоралар доирасида қатор мамлакатлар фуқаролари учун виза аризаларини кўриб чиқишни тўхтатди.
Жамият 14.01.2026 16:48
Тошкент вилояти Янгийўл шаҳрида фуқароларнинг итни боқиб, сўйиб егани билан боғлиқ ҳолат судда кўриб чиқилди.
'Ўзбекистонда энергия самарадорлигини ошириш ва электр бозорини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди'ning rasmi
Жамият 14.01.2026 13:18
Ўзбекистонда энергия самарадорлигини ошириш ва электр бозорини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев энергия тежаш, биноларни модернизация қилиш ва электр энергияси соҳасида бозор механизмларини жорий этиш масалаларини муҳокама қилди.
'Ўзбекистонда хавфсизлик камарини тақмасликка рухсат бериладиган касалликлар рўйхати тасдиқланди'ning rasmi
Жамият 14.01.2026 12:50
Ўзбекистонда хавфсизлик камарини тақмасликка рухсат бериладиган касалликлар рўйхати тасдиқланди
Ҳайдовчи ёки йўловчиларга тиббий маълумотнома асосида камар тақмаслик рухсат этилади.
'Доллар курси кетма-кет учинчи кун тушди'ning rasmi
Жамият 14.01.2026 11:19
Доллар курси кетма-кет учинчи кун тушди
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 15 январда амалда бўладиган қийматини эълон қилди.

The National Pedagogical University of Uzbekistan was established.
By the relevant decree of our President, the Uzbek National Pedagogical University named after Nizami was established on the basis of the Tashkent State Pedagogical University.
In the university, for the 2025-2026 academic year, it is planned to establish a school of exact sciences based on foreign educational programs, accepting 400 students in the fields of Mathematics, Information Technologies, and Artificial Intelligence and Robotics.
In the school of exact sciences, professors and teachers will be selected to teach calculus, programming, physics, linear algebra, discrete mathematics, data structures and algorithms, artificial intelligence and robotics, and English, aiming for professional development at the University of Cambridge.
At the end of the course, professors and teachers who have obtained the qualification certificate from the University of Cambridge will start their work activities at the Uzbek National Pedagogical University named after Nizami from the 2025-2026 academic year.
The primary requirements for professors and teachers participating in the competition are:
– having a PhD or Doctor of Science (DSc);
– having more than 5 years of teaching experience;
– proficiency in English at B2 level (language proficiency certificate);
– having published articles in Scopus, Web of Science international scientific journals, and other high-index scientific journals;
– involvement in various grants and projects in their field of expertise.
The competition will be carried out in 3 stages. You can send the required documents and information via the link tanlov.uzedu.uz.