Буюк Британия, Франция ва Канада етакчилари Исроилнинг Ғазо секторига қарши ҳаракатлари учун санкция қўллаш билан таҳдид қилди. Бу ҳақда Reuters агентлиги маълум қилди.
Қайт этилишича, агар Исроил Ғазога ҳарбий ҳужумни қайта бошлашни тўхтатмаса, гуманитар ёрдамнинг секторга киришига қўйилган чекловларни олиб ташламаса, юқоридаги давлатлар унга қарши чоралар кўради.
Биз ҳар доим Исроилнинг фуқароларини терроризмдан ҳимоя қилиш ҳуқуқини қўллаб-қувватлаганмиз. Аммо бу кескинлашув мутлақо номутаносиб, дейилади уч давлатнинг қўшма баёнотида.
Баёнот Исроил 16 май куни Ғазода қуруқликдаги ҳужумни кенгайтиришга қаратилган “Гидеон аравалари” операциялари бошланганини эълон қилгани, Нетаняху Ғазо ҳудудининг барчасини назоратга олишини айтганидан кейин янгради. Халқаро экспертлар секторга яқинлашиб келаётган очарчилик ҳақида аллақачон огоҳлантирган.
Исроил ҳукуматининг тинч аҳолига зарур гуманитар ёрдам кўрсатишдан бош тортишини қабул қилиб бўлмайди ва бу халқаро гуманитар ҳуқуқнинг бузилиши ҳисобланиши мумкин. Биз Ғарбий соҳилдаги аҳоли пунктларини кенгайтиришга бўлган ҳар қандай уринишларга қаршимиз...
Биз ҳеч иккиланмасдан кейинги чораларни, жумладан, санкцияларни қабул қиламиз, дейилади Британия ҳукумати томонидан эълон қилинган қўшма баёнотда.
Бунга жавобан Нетаняху шундай дейди:
Лондон, Оттава ва Париж раҳбарлари 7 октябрь куни Исроилга қарши амалга оширилган геноцид хуружига улкан мукофот таклиф қилмоқда, бу эса яна шундай ваҳшийликларга йўл очади.
У Исроил ўзини “адолатли” йўл билан ҳимоя қилиши, тўлиқ ғалабага эришмагунча курашни давом эттиришини айтди. Нетаняху урушни тугатиш учун Исроилнинг асосий шартларини яна бир бор такрорлади: қолган гаровга олинганларни озод қилиш ва Ғазо секторини демилитаризация қилиш.
ҲАМАС эса Лондон, Париж ва Оттаванинг “қамал ва очлик сиёсатига принципиал норозилик билдирилган” қўшма баёнотини олқишлаган.
Маълумот учун, Исроил 2 мартдан бери Ғазо секторига гуманитар ёрдам олиб киришни тўхтатганидан сўнг анклавда 57 нафар бола вафот этди. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти бу рақам ортиши мумкинлигини маълум қилинган.

The leaders of Great Britain, France, and Canada threatened to impose sanctions on Israel for its actions against the Gaza Strip. This was reported by Reuters.
It is reported that if Israel does not stop renewing its military attack on Gaza and does not lift restrictions on the access of humanitarian aid to the sector, the above-mentioned countries will take measures against it.
We have always supported Israel's right to protect its citizens from terrorism. However, this escalation is completely disproportionate, the joint statement of the three countries says.
The statement followed Israel's announcement on May 16th of the commencement of Operation Gideon Cart operations in Gaza, aimed at expanding ground attacks, and Netanyahu's statement that he would take control of the entire Gaza Strip. International experts have already warned about the impending famine in the sector.
The refusal of the Israeli government to provide the necessary humanitarian aid to the civilian population is unacceptable and can be considered a violation of international humanitarian law. We are against any attempts to expand settlements on the West Bank...
We will take further measures, including sanctions, without hesitation, the British government said in a joint statement.
In response, Netanyahu said:
The leaders of London, Ottawa, and Paris are offering a huge reward for the October 7th genocide attack against Israel, which will pave the way for similar atrocities.
He said that Israel will defend itself "fairly" and will continue to fight until it achieves a complete victory. Netanyahu reiterated Israel's key conditions for ending the war: the release of the remaining hostages and the demilitarization of the Gaza Strip.
Hamas, however, welcomed a joint statement by London, Paris, and Ottawa, "expressing principled dissatisfaction with the policy of blockade and hunger."
For information, 57 children died in the enclave after Israel stopped bringing humanitarian aid to the Gaza Strip since March 2. The World Health Organization has announced that this figure may increase.