Трамп Саудия Арабистони ва Қатар ўртасидаги дипломатик келишувни эълон қилди
АҚШ президенти Доналд Трамп Қатарга расмий ташриф билан келди. Уни аэропортда Қатар амири Тамим ибн Ҳамад Ол Соний кутиб олди. Трамп сўнгги 22 йил ичида Қатарга ташриф буюрган АҚШнинг илк президенти бўлди.
Қатарга ташриф мобайнида Ғазо секторидаги вазият ҳамда воситачилардан бири Қатар бўлган ҲАМАС ва Исроил ўртасидаги музокаралар муҳокама қилиниши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ президенти Дональд Трамп Саудия Арабистонига ташрифи чоғида Саудия ва Қатар ўртасида дипломатик алоқаларни тўлиқ тиклаш бўйича келишувга эришилганини эълон қилди. Бу ҳақда The Washington Post нашри хабар берди.
Трампнинг таъкидлашича, икки мамлакат ўртасидаги узоқ йиллик ихтилофлар ортидан барқарор келишув пайдо бўлди ва яқин ҳафталарда элчихоналарни қайта очиш, авиақатновларни тиклаш ва икки томонлама савдони фаоллаштириш режалаштирилмоқда.
Унинг сўзларига кўра, бу келишув нафақат Яқин Шарқдаги сиёсий барқарорлик учун муҳим, балки АҚШнинг минтақадаги иттифоқчилари ўртасидаги ҳамжиҳатликни мустаҳкамлайди.
Маълумот учун: Саудия Арабистони ва Қатар ўртасидаги муносабатлар 2017 йилда кескин ёмонлашган, унда Саудия, БАА ва бир неча бошқа араб давлатлари Қатарни терроризмни қўллаб-қувватлаётганликда айблаб, дипломатик ва иқтисодий блокада жорий қилган эди.
Трампнинг ушбу ташаббуси унинг президентлик давридаги ташқи сиёсатдаги навбатдаги муҳим дипломатик ютуқларидан бири сифатида баҳоланмоқда.

US President Donald Trump officially visited Qatar. He was welcomed at the airport by the Amir of Qatar, Tamim bin Hamad Al Thani. Trump became the first US president to visit Qatar in the last 22 years.
During the visit to Qatar, the situation in the Gaza Strip and the negotiations between Hamas, with Qatar as one of the mediators, and Israel, are expected to be discussed.
As a reminder, during his visit to Saudi Arabia, US President Donald Trump announced that an agreement had been reached to fully restore diplomatic relations between Saudi Arabia and Qatar. This was reported by The Washington Post in an article.
According to Trump, a stable agreement emerged following years of conflict between the two countries, and plans are underway to reopen embassies, resume flights, and enhance bilateral trade in the coming weeks.
He added that this agreement is not only important for political stability in the Middle East, but also strengthens the solidarity among the US's allies in the region.
For your information: Relations between Saudi Arabia and Qatar sharply declined in 2017, when Saudi Arabia, the UAE, and several other Arab states accused Qatar of supporting terrorism and imposed a diplomatic and economic blockade.
This initiative by Trump is considered one of the significant diplomatic achievements of his presidency.