3 май — Бутунжаҳон матбуот эркинлиги куни
“Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида фикр эркинлигини таъминлаш, ахборот олиш ва тарқатиш ҳуқуқини кафолатлаш тараққиёт стратегиямизнинг муҳим ва ажралмас қисми ҳисобланади. Ушбу стратегия инсон манфаатларини ҳимоя қилишга, давлат халққа хизмат қиладиган очиқ ва адолатли жамият қуришга қаратилган.
Кучайиб бораётган глобал таҳдидларга қарамасдан, биз демократик институтларни мустаҳкамлаш йўлидан бормоқдамиз. Дунёдаги сиёсий ва иқтисодий беқарорлик, зиддиятларнинг кескинлашуви ва дезинформациянинг кучайиши шароитида Ўзбекистон журналистика, холис мулоқот ва фикрлар хилма-хиллигини ривожлантириш учун зарур шароит яратиш сиёсатига содиқ қолмоқда.
Афсус билан тан олиш керакки, бугунги кунда ҳатто анъанавий равишда демократия таянчи ҳисобланган мамлакатларда ҳам сўз эркинлиги ғояси кўпинча сиёсий, тижорат ёки мафкуравий манфаатлар босими остида қолмоқда. Очиқ журналистика ўрнини нохолис ёндашув эгаллаб, "сўз эркинлиги" тамойили ўзининг асл қийматини тобора йўқотиб бораётганининг гувоҳи бўлмоқдамиз. Халқаро ташкилотларнинг таҳлилларига кўра, 2025 йилда дунёдаги умумий вазият илк бор "мураккаб" даражага тушиб кетгани соҳадаги аҳволнинг тобора ёмонлашиб бораётганидан далолат беради.
Шу боис жамиятимизда журналистнинг профессионал меҳнати ҳурмат қилинадиган, факт ва ҳалоллик қадрланадиган, мулоқот очиқликка асосланадиган муҳитни сақлаб қолиш ва ривожлантириш айниқса муҳимдир.
Бу кунда журналистлар, блогерлар, муҳаррирлар, операторлар, техник ходимларга - ҳар куни маърифат ва ахборот улашиш, воқеаларни холис ёритиш йўлида хизмат қилаётган барчага чуқур миннатдорлигимизни билдирамиз”.

“In Uzbekistan, under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, ensuring freedom of thought, guaranteeing the right to receive and disseminate information is considered an important and integral part of our development strategy. This strategy is aimed at protecting human interests, building an open and fair society where the state serves the people oriented.
Despite the growing global threats, we are continuing to strengthen democratic institutions. In the context of political and economic instability in the world, the intensification of conflicts, and the increase of disinformation, Uzbekistan remains committed to creating necessary conditions for the development of journalism, impartial dialogue, and diversity of opinions.
Regrettably, it must be acknowledged that even in countries traditionally considered bastions of democracy, the idea of freedom of speech often finds itself under the pressure of political, commercial, or ideological interests. We are witnessing the replacement of open journalism with biased approaches, and the principle of "freedom of speech" is gradually losing its true value. According to analyses by international organizations, the world situation in 2025 marking for the first time as "complex" indicates the increasingly deteriorating condition in the field.
Therefore, it is particularly important in our society to maintain and develop an environment where the professional work of journalists is respected, facts and integrity are valued, and communication is based on openness.
Today, we express our deep gratitude to journalists, bloggers, editors, operators, technical staff - everyone who serves the cause of education and sharing information, and impartial coverage of events every day”.