Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин 3 май куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда мамлакатларимиз ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Россия Президентининг ўтган йил май ойидаги Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш натижалари кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш суръатини сақлаб қолиш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш, ҳудудлар ва бизнес даражасидаги фаол мулоқотларни давом эттиришга қаратилган мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни қабул қилиш муҳим экани таъкидланди.
Шу маънода, Тошкент шаҳрида бешинчи "Иннопром. Марказий Осиё" халқаро саноат кўргазмаси доирасида бўлиб ўтган ишбилармонлик тадбирларининг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Гуманитар ҳамкорлик, энг аввало, маданият, санъат, фан ва таълим, спорт ва туризм соҳаларида кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари халқаро кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашиб, бўлажак учрашувлар режасини муҳокама қилдилар.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, discussed the pressing issues of further development and strengthening of the comprehensive strategic partnership and alliance relations between our countries during a telephone conversation held on May 3rd discussed.
The results of the agreements reached during the state visit of the President of Russia to Uzbekistan in May of the previous year were reviewed.
The importance of adopting coordinated measures aimed at maintaining the pace of mutual trade, accelerating cooperation projects in the priority sectors of the economy, and continuing active dialogue at the level of regions and business was emphasized.
In this regard, the effective results of business events held within the framework of the fifth "Innoprom. Central Asia" international industrial exhibition in the city of Tashkent were highly appreciated.
The expansion of humanitarian cooperation, primarily in culture, art, science and education, sports, and tourism sectors, was noted with pleasure.
The leaders of Uzbekistan and Russia also exchanged views on international agenda issues and discussed plans for upcoming meetings.