Россияда ота-она қарамоғисиз қолган 3 нафар бола Ўзбекистонга қайтарилди
2024–йилдан ҳозирги вақтга қадар 40 нафардан ортиқ вояга етмаган Ўзбекистон фуқаролари республикага олиб келинган.
'Россияда ота-она қарамоғисиз қолган 3 нафар бола Ўзбекистонга қайтарилди'ning rasmi
Жорий йилнинг 29 апрель куни Москва шаҳридаги “Альту­фево” ижтимоий-реабилитация маркази ходимлари ҳамроҳлигида Ўзбекистонга уч нафар вояга етмаган фуқаро қайтарилди. Бу ҳақда Ижтимоий ҳимоя Миллий агентлиги ахборот хизмати маълум.
Ушбу ташаббус Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ҳамда Президент ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ўртасидаги мувофиқлаштирилган ҳамкорлик натижасида амалга оширилган.
Тошкент шаҳар ИИББ ҳузуридаги Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказида болалар учун барча зарур шароитлар яратилди. Тиббий кўрикдан ўтказиш ва психологик ёрдам кўрсатиш ишлари тезкор тарзда йўлга қўйилди.
“Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари томонидан болаларнинг яқин қариндошлари аниқлаб, уларни оила бағрига қайтариш бўйича тегишли чоралар кўрилди.
Маълумот учун, 2024–йилдан ҳозирги вақтга қадар 40 нафардан ортиқ вояга етмаган Ўзбекистон фуқаролари республикага олиб келиниб, оилавий муҳитга қайтарилди.

On April 29 of this year, three minors, accompanied by employees of the "Altu fyevo" social rehabilitation center in Moscow, were returned to Uzbekistan. This was reported by the press service of the National Agency for Social Protection.
This initiative was implemented as a result of coordinated cooperation between the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Internal Affairs, and the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan.
All necessary conditions for children have been created in the Center for Social and Legal Assistance to Minors under the Main Department of Internal Affairs of the city of Tashkent. Medical examinations and the provision of psychological assistance were quickly established.
The "Inson" social service centers identified the children's close relatives and took appropriate measures to return them to their families.
For information, since 2024, more than 40 underage citizens of Uzbekistan have been brought to the republic and returned to their families.