Путин тинчлик эвазига Украинанинг тўрт вилоятни талаб қилмоқда
Россия раҳбари Украина билан тинчлик битимини имзолаш учун Донетск, Луганск, Херсон ва Запороже вилоятлари устидан тўлиқ назорат ўрнатилиши кераклигини айтди.
'Путин тинчлик эвазига Украинанинг тўрт вилоятни талаб қилмоқда'ning rasmi
Россия Президенти Владимир Путин Украина билан тинчлик битимини имзолаш учун аввал Донетск, Луганск, Херсон ва Запороже вилоятлари устидан тўлиқ назорат ўрнатилиши кераклигини талаб қилмоқда. Бу ҳақда Bloomberg агентлиги Москвадаги уч манбага таяниб хабар бермоқда.
Маълумотларга кўра, АҚШ президентининг махсус вакили Стив Уиткофф 25 апрель куни Путин билан учрашувда Россияни ўт очишни тўхтатишга ва урушни жорий фронт чизиқлари бўйича музлатишга кўндиришга уринган. Бироқ Путин ўзининг максималистик ҳудудий талабларида қатъи қолган.
Bloomberg суҳбатдошларидан бири музокаралар ҳозирча боши берк кўчага кириб қолганини айтган. Унга кўра, жараёнда олдинга силжиш фақат Путин ва АҚШ собиқ президенти Доналд Трамп ўртасида юзма-юз учрашув бўлса, мумкин.
Нашр ёзишича, Путин ўз позициясидан қайтмаётгани собиқ президент Доналд Трампнинг ўт очишни тўхтатиш ва урушни якунлаш борасидаги ҳаракатларига жиддий зарба бермоқда. Шу билан бирга, Вашингтон музокараларда силжиш бўлмагани учун норозилигини билдирмоқда. АҚШ расмийлари яқин вақт ичида келишувга эришилмаса, музокаралардан чиқишлари мумкинлигини ҳам истисно қилмаяпти.

Putin demands four Ukrainian regions in exchange for peace
The Russian leader stated that complete control over the Donetsk, Luhansk, Kherson, and Zaporizhzhia regions is necessary for signing a peace agreement with Ukraine.
Image of 'Putin demands four Ukrainian regions in exchange for peace'
Г President Vladimir Putin demands full control over the Donetsk, Luhansk, Kherson, and Zaporizhzhia regions before signing a peace agreement with Ukraine. Bloomberg reports this, citing three sources in Moscow.
According to reports, US Special Representative Steve Whitkoff, during a meeting with Putin on April 25th, attempted to persuade Russia to cease fire and freeze the war along the current front lines. However, Putin remained firm in his maximalistic territorial demands.
One of Bloomberg's interlocutors said that the negotiations have so far reached a deadlock. According to him, progress in the process is possible only if there is a face-to-face meeting between Putin and former US President Donald Trump.
According to the publication, Putin's persistence in his position is dealing a serious blow to former President Donald Trump's efforts to cease fire and end the war. At the same time, Washington is expressing its dissatisfaction with the lack of progress in the negotiations. US officials do not rule out the possibility of withdrawing from negotiations if an agreement is not reached in the near future.