Трансёғлар нимаси билан хатарли?
Бугунги кунда ёшлар орасида “фаст-фуд”, ярим тайёр маҳсулотлар, қовурилган картошка фриси, чипс ва қандолат маҳсулотлари кенг оммалашган. Таҳлилларга кўра, ушбу маҳсулотлар таркибида организм учун зарарли бўлган трансёғлар миқдори жуда юқори.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) маълумотларига кўра, дунё бўйлаб 5 миллиардга яқин одам ушбу ёғларнинг салбий таъсиридан ҳимояланмаган. Бу эса юрак хасталиклари ва ўлим хавфини кескин оширмоқда.
Ҳар йили сайёрамиз бўйича 300 мингга яқин одам трансёғлар истеъмоли билан боғлиқ касалликлар туфайли вафот этмоқда.
Aрзон ёғ — катта таҳдид
Тиббиёт фанлари доктори, профессор Низом Эрматов бу борада шундай дейди:
— Трансёғлар арзон ва қайта ишлашда қулай бўлган ёғ тури ҳисобланади. Хона ҳароратида қаттиқ қоладиган хусусияти туфайли турли хил озиқ-овқат маҳсулотларига қўшилади.
Бу ёғлар асосан маргарин, ўсимлик ёғлари, қовурилган таомлар, печенье, кракер ва пирогларда учрайди. Шунингдек, кавш қайтарувчи ҳайвонлар гўшти ва сутида табиий ҳолда ҳам мавжуд. Аммо ҳар икки тури ҳам инсон саломатлиги учун хавфли.
Трансёғлар қандай зарар қилади?
Ёғлар инсон танасида ҳужайра мембраналари ва бошқа биологик тузилмалар учун асосий “қурилиш материали” вазифасини ўтайди. Аммо сунъий синтезланган трансёғлар моддалар алмашинуви жараёнига салбий таъсир кўрсатади.
Трансёғлар зарарли холестерин миқдорини оширади ва паст зичликдаги липопротеинлар қон томирлари деворида тиқин ҳосил қилади. Бу қон айланиши бузилишига, ҳаётий муҳим органларга қон етказиб беришда узилишлар юзага келишига олиб келади. Натижада инфаркт, инсульт ва ўпка артерияси тромбоэмболияси каби оғир касалликлар ривожланиши мумкин.
Шу билан бирга, трансёғлар яллиғланиш жараёнларини кучайтириб, қандли диабет ва рак хасталиклари ривожланиш хавфини ҳам оширади.
Қандай чора кўриш керак?
ЖССТ трансёғлар истеъмолини кунлик энергиянинг 1 фоизигача камайтиришни тавсия этмоқда. Масалан, агар кунлик рацион 2000 калория бўлса, трансёғлар улуши 2,2 граммдан ошмаслиги керак.
Аммо айрим маҳсулотлар таркибида бу меъёрдан 200 баравар кўп трансёғлар мавжуд. Шу сабабли мутахассислар бу ёғларни истеъмолдан бутунлай чиқариш ёки уларни минимал даражада камайтиришни тавсия қилишмоқда.

Fast food can be life-threatening
According to the analysis, the amount of trans fats harmful to the body is very high in these products.
Image of 'Fast food can be life-threatening'
What are trans fats dangerous about?
Today, fast food, semi-finished products, fried potatoes, chips, and confectionery products are popular among young people. According to the analysis, the amount of trans fats harmful to the body is very high in these products.
According to the World Health Organization (WHO), about 5 billion people around the world are not protected from the negative effects of these fats. This dramatically increases the risk of heart disease and death.
Every year, about 300 thousand people die on the planet due to diseases associated with the consumption of trans fats.
Cheap oil is a big threat
Doctor of Medical Sciences, Professor Nizom Ermatov says the following about this:
Trans fats are considered an inexpensive and convenient type of fat for processing. Due to its ability to solidify at room temperature, it is added to various food products.
These fats are mainly found in margarine, vegetable oils, fried foods, cookies, crackers, and pies. It is also naturally present in the meat and milk of ruminants. However, both types are dangerous to human health.
How do trans fats harm?
Fats serve as the main "building material" for cell membranes and other biological structures in the human body. However, artificially synthesized trans fats negatively affect the metabolic process.
Trans fats increase the level of harmful cholesterol, and low-density lipoproteins form clogs in the walls of blood vessels. This leads to circulatory disorders and interruptions in blood supply to vital organs. As a result, serious diseases such as heart attack, stroke, and pulmonary artery thromboembolism can develop.
At the same time, trans fats intensify inflammatory processes and increase the risk of developing diabetes and cancer.
What measures should be taken?
The WHO recommends reducing trans fats consumption by up to 1% of daily energy consumption. For example, if the daily ration is 2000 calories, the proportion of trans fats should not exceed 2.2 grams.