Кобулда ўтказилган Қозоғистон-Афғонистон бизнес-форуми давомида 140 миллион долларлик шартномалар имзоланди. Қозоғистон ҳукумати матбуот хизмати хабарига кўра, Қозоғистон ва Афғонистон фойдали қазилмаларни ўрганиш мақсадида қўшма геологик комиссия ташкил этишга келишиб олишган.
Афғонистоннинг Кобул шаҳрида ўтказилган учрашувда Қозоғистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – миллий иқтисодиёт вазири Серик Жумангарин ва Афғонистон Ислом Амирлиги тоғ-кон ва нефть саноати вазири Ҳидоятулло Бадрий ўзаро англашувга эришди.
Томонлар сўнгги бир йил ичида саноат соҳасидаги муносабатлар тараққиётидан мамнун эканликларини билдирди. Серик Жумангарин Афғонистон томонига Қозоғистон геологларининг тайёгарлик ишларини ташкил этишда кўрсатган ёрдами учун миннатдорлик изҳор этди.
– Бугунги кунда Қозоғистонда геология-қидирув, қазиб олиш ва қайта ишлаш соҳаларида тажрибага эга профессионал компаниялар шаклланган. Улар Афғонистондаги истиқболли конларни ўрганиш ва инвестиция киритишдан манфаатдор. Биз билан Кобулга ERG Exploration, Kazakhmys Barlau, Қазатомпром каби компаниялар вакиллари келган, – деди Жумангарин.
Учрашувда афғон томони ҳам ҳамкорликни янада кенгайтиришга ва қозоғистонлик мутахассисларнинг тадқиқотларига кўмак беришга тайёр эканини билдирди. Томонлар юзага келаётган масалаларни тезкор муҳокама қилиш учун қўшма техник комиссия тузишга келишиб олди. Қозоғистон май ойи охирида яна бир мутахассислар гуруҳини юбориб, Афғонистоннинг бошқа вилоятларидаги конларни ўрганади. Шунингдек, афғон томони қозоғистонлик қазиб олувчи компаниялар сўровига биноан тасдиқланган фойдали қазилма захиралари ҳақида маълумот тақдим этишга тайёр эканини билдирди.
Шу куни Серик Жумангарин Афғонистон Ислом Амирлиги давлат компаниялари бош бошқармаси раҳбари Аҳмад Жон Билол билан ҳам учрашди. Суҳбат чоғида Қозоғистон компанияларининг Афғонистон давлат корхоналари билан ҳамкорлигини кенгайтириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Жумангарин Қозоғистон-Афғонистон бизнес-форумининг очилиш маросимида ҳам иштирок этди. Унда Қозоғистоннинг 50 дан ортиқ компанияси қатнашиб, ўсимлик ёғи, макарон, гуруч каби анъанавий маҳсулотлардан тортиб, агродронлар ва аккумуляторларгача бўлган маҳсулотлар туркумини тақдим этди.
– Афғонистон Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида муҳим логистика марказига айланиши мумкин.
Қозоғистон эса озиқ-овқат, технология, машинасозлик, кимё ва IT маҳсулотларининг ишончли етказиб берувчисига айланиши мумкин. Олдинга қўйилган мақсад – савдо ҳажмини қисқа муддат ичида 3 миллиард долларга етказишдан иборат. Бу учун барқарор етказиб бериш каналларини йўлга қўйиш, ўзаро савдо турларини кенгайтириш ва инвестиция ҳамда тадбиркорлик фаолияти учун қулай муҳит яратиш зарур, – деди вице-премьер.

Kazakhstani companies are showing interest in minerals in Afghanistan.
During the Kazakhstan-Afghanistan business forum held in Kabul, contracts worth $140 million were signed.
Image of 'Kazakhstani companies are showing interest in minerals in Afghanistan.'
During the Kazakhstan-Afghanistan business forum held in Kabul, contracts worth $140 million were signed. According to the press service of the Kazakh government, Kazakhstan and Afghanistan have agreed to establish a joint geological commission to study mineral resources.
At the meeting held in Kabul, Afghanistan, the Deputy Prime Minister - Minister of National Economy of the Republic of Kazakhstan Serik Zhumangarin and the Minister of Mining and Oil Industry of the Islamic Emirate of Afghanistan Hidoyatullo Badri reached a mutual understanding.
The parties expressed satisfaction with the development of relations in the industrial sphere over the past year. Serik Jumangarin expressed gratitude to the Afghan side for the assistance provided by Kazakh geologists in organizing the preparatory work.
- Today, professional companies with experience in the field of geological exploration, mining, and processing have been formed in Kazakhstan. They are interested in exploring and investing in promising deposits in Afghanistan. Representatives of companies such as ERG Exploration, Kazakhmys Barlau, and Kazatomprom came to Kabul with us," said Jumangarin.
At the meeting, the Afghan side also expressed its readiness to further expand cooperation and support the research of Kazakh specialists. The parties agreed to create a joint technical commission for the prompt discussion of emerging issues. At the end of May, Kazakhstan will send another group of specialists to study the deposits in other regions of Afghanistan. The Afghan side also expressed its readiness to provide information on confirmed mineral reserves at the request of Kazakh mining companies.
On the same day, Serik Jumangarin also met with Ahmad Jon Bilal, Head of the General Directorate of State Companies of the Islamic Emirate of Afghanistan. During the conversation, opportunities for expanding cooperation between Kazakh companies and Afghan state-owned enterprises were discussed.
Jumangarin also took part in the opening ceremony of the Kazakh-Afghan business forum. More than 50 companies from Kazakhstan participated in it, presenting a range of products ranging from traditional products such as vegetable oil, pasta, rice, to agrodrons and batteries.
"Afghanistan can become an important logistics hub between Central and South Asia. Kazakhstan can become a reliable supplier of food, technology, mechanical engineering, chemicals, and IT products. The goal is to bring trade volume to $3 billion in the short term. "For this, it is necessary to establish stable supply channels, expand mutual trade, and create a favorable environment for investment and entrepreneurial activity," said the Deputy Prime Minister.
It was announced that commercial documents worth $140 million were signed on the first day of the forum.