Жорий йилнинг 1 майидан бошлаб фуқаролар электр энергиясига 201 кВт соатдан 500 кВт соатгача 900 сўмдан эмас, 800 сўмдан тўлов қилади. Бу ҳақда энергетика вазирлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурслари истеъмолчиларини қўллаб-қувватлаш мақсадида 2024-2025 йилларда ёқилғи-энергетика ресурслари нархларининг босқичма-босқич ўзгариш графигига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш ҳақида” 194-сон қарори қабул қилинган.
Давлат раҳбарининг топшириқларига мувофиқ ишлаб чиқилган мазкур қарор билан Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 16 апрелдаги 204-сон қарори билан тасдиқланган 2024-2025 йилларда ёқилғи-энергетика ресурслари нархларининг босқичма-босқич ўзгариш графигига аҳоли учун енгиллик яратадиган ўзгартишлар киритилган.
Масалан, ёқилғи-энергетика ресурслари нархларининг ошиши муддати 1 апрелдан 1 май санасига кўчирилган.
Қолаверса, 201 кВт соатдан 1000 кВт соатгача бўлган дифференсиаллашган тариф бўйича истеъмол миқдори орасига янги миқдор киритилмоқда.
Яъни 2025 йил 1 майдан эътиборан аҳоли истеъмолчилари 201 кВт соатдан 500 кВт соатгача бўлган янги миқдор оралиғида ҳар бир киловатт соат учун 800 сўмдан тўлайди (шу пайтгача 201 кВт·соатдан 1000 кВт·соатгача бўлган қисми учун 900 сўмдан ҳақ тўланган).
Шунингдек, бир ойда ўртача 500 кВт соат миқдорида электр энергияси сарфлайдиган хонадон вакиллари бунинг учун 2025 йилнинг 1 май санасига қадар 360 минг сўм тўлашарди (200 кВт соат базавий норма учун 90 минг сўм, 201 кВт соатдан 500 кВт соат учун 270 минг сўм).
Тариф ўзгаришларидан сўнг бир ойда ўртача 500 кВт соат ток ишлатадиган хонадон бунинг учун... 360 минг сўм тўлайди (200 кВт соат базавий норма учун 120 минг сўм, 201 кВт соатдан 500 кВт соат учун 240 минг сўм). Яъни улар учун нарх ошаётгани йўқ.
Бундан ташқари, қарор билан электр энергияси ва табиий газ нархлари ҳар йили 1 майдан бир маротаба йиллик инфляция даражасидан келиб чиққан ҳолда 10 фоиздан юқори бўлмаган миқдорда индексация қилиб борилиши белгиланмоқда.

Will electricity prices drop?
Starting from May 1, 2025, citizens will pay 800 soums per kilowatt-hour for electricity consumption between 201 kWh and 500 kWh, instead of the current rate of 900 soums. This was reported by the press service of the Ministry of Energy.
According to the announcement, the Cabinet of Ministers of Uzbekistan has adopted Resolution No. 194 titled “On amending the schedule for gradual changes in the prices of fuel and energy resources for 2024–2025 to support consumers of fuel and energy resources.”
Based on the President’s instructions, the new decision introduces amendments to the previously approved Resolution No. 204 (dated April 16, 2024), aiming to ease the burden on households.
One of the changes is the postponement of the scheduled fuel and energy price increase from April 1 to May 1.
In addition, a new consumption range has been introduced within the differentiated tariff for usage between 201 kWh and 1000 kWh.
Specifically, from May 1, 2025, residential consumers using between 201 kWh and 500 kWh will pay 800 soums per kWh. Previously, the rate for consumption between 201 and 1000 kWh was 900 soums.
For example, a household that consumes an average of 500 kWh per month used to pay 360,000 soums (90,000 soums for the first 200 kWh at the base rate, and 270,000 soums for the remaining 300 kWh).
After the tariff change, they will still pay 360,000 soums per month — 120,000 soums for the first 200 kWh and 240,000 soums for the next 300 kWh. This means the price has not increased for them.
Moreover, the resolution also states that electricity and natural gas tariffs will be indexed annually from May 1, based on the inflation rate, not exceeding 10% per year.