АҚШ Президенти Дональд Трамп бутун дунё бўйлаб ўнлаб давлатларга бож ставкаларини жорий қилмоқда, жумладан Ўзбекистон товарларига ҳам. Энг юқори божлар Хитой, Вьетнам ва Камбоджа маҳсулотларига қўлланилди. Бу ҳақда Трампнинг тегишли фармойиши эълон қилинди.
Дональд Трамп АҚШ иқтисодиётда фавқулодда ҳолат эълон қилиб, шу орқали божларни белгилаш бўйича кенг ваколатларга эга бўлган. АҚШ Президентининг фармонида айтилишича, мувозанатсиз тариф ставкалари ва икки томонлама савдо муносабатларидаги ўзаро тенгликнинг йўқлиги, жумладан, АҚШ савдо балансидаги камомад, мамлакат миллий хавфсизлигига ғайриоддий ва фавқулодда таҳдид солмоқда.
Оқ уй раҳбарига кўра, АҚШ бошқа давлатларнинг Америка маҳсулотларга нисбатан қўллаётган умумий бож ставкаларини ҳисоблаб чиқади ва шунга мос равишда унинг ярмига тенг ставкани ўрнатади.
Трамп кўрсатган жадвалга кўра:
- Европа Иттифоқи учун бож ставкаси 20 фоиз,
- Тайвань – 32 фоиз;
- Япония – 24 фоиз;
- Жанубий Африка – 30 фоиз;
- Швейцария – 31 фоиз.
Бирлашган Қироллик, Миср, Туркия, Колумбия, Перу, Аргентина, Чили, Сингапур ва Ўзбекистон каби давлатлар учун минимал 10 фоизлик асосий бож белгиланган.
Шунингдек, АҚШ Президенти бож ставкасини нолга тушириш усулини ҳам таклиф қилмоқда – бунинг учун маҳсулот ва товарларни АҚШда ишлаб чиқариш керак. Унинг сўзларига кўра, ўзаро божлар АҚШ учун “олтин давр”ни бошлаб беради ва “иш ўринлари ҳамда фабрикалар шовқин билан АҚШга қайтади”.
Бундан ташқари, бугун, 3 апрелдан бошлаб АҚШ енгил автомобиллар, енгил юк машиналари ва автоулов эҳтиёт қисмлари импортига ҳам 25 фоиз бож жорий қилади.
Дональд Трамп ҳатто ҳеч ким яшамайдиган Херд ва МакДональд оролларига ҳам 10 фоизлик бож қўйди. Ушбу оролларнинг аҳолиси 0 киши, бироқ у ерда пингвинларнинг улкан популяцияси жойлашган. Дунёдаги энг олис қуруқлик жойлашган ҳудуд Ҳинд океанининг жанубий қисмида бўлиб, Херд ва МакДональд оролларидан иборат. Улар Австралиянинг ташқи ҳудудлари ҳисобланади.
“Трампнинг Хитойга нисбатан жорий этган янги бож ставкалари аввалгиларга қўшилди ва натижада Хитой импортига қўлланиладиган умумий бож 54 фоизга етди”, деб маълум қилди АҚШ Молия вазири.

Trump also imposed tariffs on goods from Uzbekistan.
US President Donald Trump is imposing tariff rates on dozens of countries around the world, including on Uzbekistan's goods. The highest tariffs were applied to products from China, Vietnam, and Cambodia. This was announced in a relevant decree by Trump.
Donald Trump declared a state of emergency in the US economy, thereby obtaining broad powers to set tariffs. According to the US President's decree, the imbalance of tariff rates and the lack of mutual equality in bilateral trade relations, including the US trade deficit, pose an unusual and extraordinary threat to national security.
According to the White House leader, the US calculates the general tariff rates that other countries apply to American products and accordingly sets a rate equal to half of theirs.
According to the schedule provided by Trump:
• For the European Union, the tariff rate is 20 percent,
• Taiwan – 32 percent;
• Japan – 24 percent;
• South Africa – 30 percent;
• Switzerland – 31 percent.
For countries like the United Kingdom, Egypt, Turkey, Colombia, Peru, Argentina, Chile, Singapore, and Uzbekistan, a basic minimum tariff of 10 percent has been set.
Additionally, the US President is also proposing a method to reduce the tariff rate to zero – for this, products and goods need to be manufactured in the US. According to his words, mutual tariffs will usher in a “golden era” for the US and “jobs and factories will return to the US with a buzz”.
Furthermore, starting today, April 3, the US is also imposing a 25 percent tariff on imports of passenger vehicles, light trucks, and automotive parts.
Donald Trump even placed a 10 percent tariff on the uninhabited Heard and McDonald Islands. These islands have a population of 0 people, but they are home to a large population of penguins. The most remote land located in the southern part of the Indian Ocean consists of the Heard and McDonald Islands. They are considered external territories of Australia.
“Trump's new tariff rates imposed against China added to the previous ones, resulting in a total tariff of 54 percent on Chinese imports,” announced the US Treasury Secretary.