Европа комиссияси раҳбари— Урсула фон дер Ляйен АҚШ президенти Доналд Трамп томонидан жорий этилган божларни бутун дунё бўйлаб бизнес ва истеъмолчиларга жиддий зарба деб айтди. Бу ҳақда у ўзининг "Х" саҳифасида маълум қилди.
"АҚШ эълон қилган универсал тарифлар бутун дунёдаги бизнес ва истеъмолчилар учун катта зарба бўлмоқда. Европа жавоб беришга тайёр.Биз ўз манфаат ва қадриятларимизни доимо ҳимоя қиламиз", дея ёзади Урсула фон дер Ляйен.
Шунингдек, у Трампнинг глобал савдо тизимидаги камчиликлар туфайли баъзилар “адолатсиз фойда” олаётгани ҳақидаги позициясига қўшилишини ва уни ҳозирги воқеликка мослаштириш учун саъй-ҳаракатларни қабул қилишга тайёрлигини айтган. Лекин, тарифлар тизимни “тузатишга” ёрдам бермаслигини билдирган.
Урсула фон дер Ляйен АҚШ томонидан жорий қилинган пўлат ва алюминий божлари сабабли Евроиттифоқ жавоб чораларини якунлаётганини маълум қилган. Шунингдек, музокаралар барбод бўлса, Европа ўз манфаатлари ва бизнесларини ҳимоя қилиш учун қўшимча қарши чоралар кўриб чиқади.

Eurocomission is ready to respond to Trump's duties
Ursula von der Lyayen stated that she would protect European interests by calling U.S. tariffs a blow to global business and consumers.
Image of 'Eurocomission is ready to respond to Trump's duties'
The head of the European Commission, Ursula von der Lyayen, said the duties imposed by US President Donald Trump were a serious blow to businesses and consumers around the world. He made this known on his "X" page.
"The universal tariffs announced by the United States are a big blow to businesses and consumers around the world. Europe to respond ready. We always defend our interests and values," Ursula von der Lyayen writes.
He has also stated that he agrees with Trump's position that some are receiving “unfair benefits” due to deficiencies in the global trade system, and is willing to take efforts to adapt it to current reality.
But, the tariffs stated that they would not help to “fix” the system. Ursula von der Lyayen had stated that she was finalizing Euroittifac response measures due to steel and aluminum duties imposed by the United States. Also, if negotiations fail, Europe will take additional countermeasures to protect its interests and businesses.