Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 апрель куни Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Халқаро алоқалар бўлими мудири Лю Цзяньчао бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Хитой Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик ва амалий шерикликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон-Хитой дўстлик ва барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларида юксак даражага эришилгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажми барқарор ошиб бормоқда, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида етакчи компаниялар иштирокидаги қўшма лойиҳа ва корхоналар сони кўпаймоқда.
"Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда.
Фаол ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинув юқори баҳоланди. Жорий йилда навбатдаги Ҳудудлар форуми ва Таълим форуми бўлиб ўтади.
Парламентлараро ва партиялараро ҳамкорликни, айниқса, камбағалликни қисқартириш, коррупцияга қарши курашиш, рақамлаштириш ва саноатлаштиришни жадаллаштириш каби соҳаларда янада кенгайтириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Олий ва профессионал таълим соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан, мамлакатимизда Хитойнинг етакчи олий таълим муассасалари филиалларини очиш муҳимлиги қайд этилди.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received a delegation led by Liu Jianchao, Director of the International Relations Department of the Central Committee of the Communist Party of the People's Republic of China, on April 1st. This was reported by the Presidential Press Service.
The distinguished guest conveyed the greetings and best wishes of Chinese President Xi Jinping to the leader of our state.
The meeting discussed issues of expanding the multifaceted cooperation and practical partnership between Uzbekistan and China in accordance with the agreements reached at the highest level.
It was noted with particular satisfaction that in recent years, Uzbekistan-China relations have reached a high level of friendship and comprehensive strategic partnership under all conditions.
The volume of mutual trade and investments is steadily increasing, and the number of joint projects and enterprises involving leading companies in the priority sectors of the economy is growing.
Practical work is being carried out on the "China - Kyrgyzstan - Uzbekistan" railway construction project.
Active interregional connections and cultural-humanitarian exchanges were highly valued. The next forum of the regions and the Education Forum will take place this year.
Special attention was given to the necessity of expanding inter-parliamentary and inter-party cooperation, especially in areas such as poverty reduction, combating corruption, accelerating digitalization and industrialization.
Further development of cooperation in the field of higher and professional education, including the importance of opening branches of China's leading higher education institutions in our country, was noted.