Россия бензин экспортига қўйилган тақиқни ёз охиригача узайтирди
Нефть маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларнинг ўзлари томонидан амалга ошириладиган етказиб беришлар эса бундан мустасно.
'Россия бензин экспортига қўйилган тақиқни ёз охиригача узайтирди'ning rasmi
Россия ҳукумати бензин ишлаб чиқариш билан шуғулланмайдиган компаниялар учун бензин экспортига қўйилган тақиқни 1 мартдан 31 августгача узайтирди. Тегишли қарорни бош вазир Михаил Мишустин имзолади.
Чеклов нефть маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларнинг ўзлари томонидан амалга ошириладиган етказиб беришларга нисбатан татбиқ этилмайди.
Расмийлар тақиқнинг узайтирилишини ички ёнилғи бозорини барқарорлаштириш, нефтни қайта ишлаш саноатини қўллаб-қувватлаш ва "кулранг" экспортга қарши курашиш зарурати билан изоҳлади.
Росстат маълумотларига кўра, 4 февралдан 24 февралгача ёнилғи нархи бир неча марта ошган, бироқ 26 февраль куни Санкт-Петербург халқаро товар-хомашё биржасида Аи-92 ва Аи-95 нархлари мос равишда 0,33 ва 0,83 фоизга арзонлаган.
Бензин экспортига тақиқ 2024 йил февраль ойида жорий этилганди. Дастлаб у 1 мартдан 31 августгача давом этиши тахмин қилинган эди. Чеклов ЕОИИ мамлакатларидан ташқари ҳар қандай мамлакатларга бензин етказиб беришни тақиқлаган. Қарор ёнилғи бозорида талаб юқори бўлган даврда «барқарор вазиятни сақлаб туриш» билан изоҳланган.
Чекловлар май ойида ички бозорнинг тўйиниши ва Украина дронлари ҳужумлари туфайли зарар кўрган нефтни қайта ишлаш заводларида режадан ташқари таъмирлаш ишлари якунлангани сабабли вақтинча олиб ташланган.

Russia extended the ban on gasoline exports until the end of summer.
The government of Russia has extended the ban on gasoline exports for companies that do not engage in gasoline production from March 1 to August 31. Prime Minister Mikhail Mishustin signed the relevant decision.
The restriction does not apply to deliveries carried out by the oil product manufacturers themselves.
Officials explained the extension of the ban with the necessity to stabilize the domestic fuel market, support the oil refining industry, and combat "grey" exports.
According to Rosstat data, from February 4 to February 24, fuel prices increased several times, but on February 26, the prices of Ai-92 and Ai-95 dropped respectively by 0.33 and 0.83 percent at the St. Petersburg International Commodity-Raw Materials Exchange.
The ban on gasoline exports had been introduced in February 2024. It was initially expected to last from March 1 to August 31. The restriction banned the supply of gasoline to any countries outside the EAEU, described as maintaining a "stable situation" in the fuel market during periods of high demand.
The restrictions were temporarily lifted in May due to the saturation of the domestic market and the completion of unscheduled repair works at oil refineries that had been damaged due to Ukrainian drone attacks.