Шавкат Мирзиёев ва Кувайт Давлати Амири Шайх Мишъал ас-Сабоҳ тор доирада учрашув ҳамда расмий делегациялар аъзолари иштирокида музокара ўтказдилар
Қўшма лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Инвестиция платформаси ва Ишбилармонлар кенгаши каби механизмларни йўлга қўйиш, шунингдек, Ал-Кувайт шаҳрида савдо уйини очиш бўйича келишувга эришилди.
'Шавкат Мирзиёев ва Кувайт Давлати Амири Шайх Мишъал ас-Сабоҳ тор доирада учрашув ҳамда расмий делегациялар аъзолари иштирокида музокара ўтказдилар'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Кувайт Давлати Амири Шайх Мишъал ас-Сабоҳ 17 февраль куни Ал-Кувайт шаҳридаги "Ал-Баян" саройида тор доирада учрашув ҳамда расмий делегациялар аъзолари иштирокида музокара ўтказдилар. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари кўрсатилаётган самимий қабул ва юксак эътибор учун Амирга миннатдорлик билдириб, Кувайт етакчиси ва дўст халқини яқинлашиб келаётган миллий байрамлар билан дилдан қутлади.
Ўзбекистон билан Кувайт ўртасидаги дўстлик ва кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Президентимиз Кувайтда муваффақиятли амалга оширилаётган, мақсад ва вазифалари Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг узоқ муддатли устувор йўналишларига ҳамоҳанг бўлган "Нигоҳ 2035" давлат дастурини алоҳида қайд этди.
Фаол сиёсий мулоқотлар ва идоралараро алмашинувлар, ўзаро товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажми барқарор ортиб бораётгани мамнуният билан таъкидланди.
Ўтган йили Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши самарали ўтказилди, қатор муҳим ишбилармонлик тадбирлари ташкил этилди.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий, инновацион ва молиявий-техник соҳалардаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
"Яшил" энергетика, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, инфратузилма, шаҳарсозлик, соғлиқни сақлаш, туризм соҳалари амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Янги шериклик дастури доирасида Кувайт араб иқтисодий тараққиёт фонди билан лойиҳалар портфелини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Кувайтда маданият ва туризм ҳафталикларини ўтказиш, икки мамлакат вакилларининг санъат, мусиқа, кино, таълим ва спорт соҳаларидаги маданий-гуманитар тадбирларда фаол иштирок этишига кўмаклашишга келишиб олинди.
Учрашувда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати ва бошқа нуфузли тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқоти саммитига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича қўшма чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Етакчилар халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Музокаралар якунида икки давлат раҳбарлари кенг қамровли шерикликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қарор қилдилар.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Президенти Кувайт Амирини мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди.
'Мирзиёевнинг АҚШга амалий ташрифи якунланди'ning rasmi
Сиёсат 20.02.2026 00:45
Мирзиёевнинг АҚШга амалий ташрифи якунланди
Ўзбекистон президенти Вашингтондаги саммитда нутқ сўзлаб, қатор учрашувлар ўтказди ва инвестиция лойиҳаларини муҳокама қилди.
'Мирзиёев Вашингтондаги “Тинчлик кенгаши” йиғилишида иштирок этди'ning rasmi
Сиёсат 19.02.2026 18:30
Мирзиёев Вашингтондаги “Тинчлик кенгаши” йиғилишида иштирок этди
Ўзбекистон президенти саммитда Ғазони тиклаш ва минтақада барқарорликни таъминлаш масалалари бўйича мамлакат позициясини билдирди.

The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Amir of the State of Kuwait, Sheikh Mishaal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, held a narrow meeting and negotiations with the participation of official delegation members at the "Al-Bayan" palace in Al-Kuwait city on February 17. The President's press service reported this.
At the beginning of the conversation, the leader of our state expressed gratitude for the sincere reception and high attention, and warmly congratulated the Kuwaiti leader and friendly Kuwaiti people on the upcoming national holidays.
Issues of further developing and strengthening the friendly and multifaceted partnership relations between Uzbekistan and Kuwait were discussed.
Our President particularly noted the "Vision 2035" state program, which is being successfully implemented in Kuwait and whose goals and tasks harmonize with the long-term priority directions of the New Uzbekistan development strategy.
The steady increase in political dialogue, inter-agency exchanges, mutual trade turnover, and volume of investments were noted with satisfaction.
The first meeting of the Intergovernmental Commission last year was effectively held, and a number of important business events were organized.
Special attention was paid to issues of cooperation in trade-economic, investment, innovative, and financial-technical fields.
"Green" energy, industrial cooperation, agriculture, transport and logistics, infrastructure, urban planning, healthcare, and tourism were identified as priority areas for practical cooperation.
An agreement was reached to establish mechanisms such as the Investment Platform and the Business Council to promote joint projects, as well as to open a trade house in the city of Al-Kuwait.
Within the new partnership program, particular attention was paid to expanding the project portfolio with the Kuwait Arab Economic Development Fund.
Furthermore, it was agreed to assist in conducting cultural and tourism weeks in Uzbekistan and Kuwait, and to facilitate the active participation of representatives of both countries in cultural and humanitarian events in the fields of arts, music, cinema, education, and sports.
The meeting highlighted the importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations Organization, the Organization of Islamic Cooperation, the Shanghai Cooperation Organization, the Non-Aligned Movement, and other prestigious structures.
Preparations and joint measures for holding the "Central Asia - Gulf Cooperation Council" dialogue summit, which will take place in the city of Samarkand in May this year, were discussed.
The leaders exchanged views on urgent issues of international and regional significance as well.
At the end of the negotiations, the leaders of the two states decided to develop and strengthen the broad partnership.
At the conclusion of the negotiations, the President of Uzbekistan invited the Amir of Kuwait to visit our country.