Сиднейлик эркак уйининг орқа ҳовлисида 102 та заҳарли илон яширинган ин топиб олди. Эркак судралиб юрувчиларни тутиш билан шуғулланадиган Reptile Relocation ташкилотини чақирди.
Илонлар тўкилган барглар уюмига ин қурган, улардан бири уй эгасининг итини чақиб олмагунча ҳеч ким уларни сезмаган. Reptile Relocation раҳбари Кори Кереваронинг айтишича, судралиб юрувчилар шунчалик кўплигидан, уларни тутиш учун овчиларга қўшимча ёрдам керак бўлган.
Компания мутахассислари уч соат ичида 102 та қизил қоринли қора аспидни қўлга олди. Бу заҳарли илонлар фақат Австралияда яшайди. Вояга етган судралиб юрувчиларнинг узунлиги икки метрга етади. Одатда, бу тур вакиллари тажовузкор бўлмайди ва одамлардан ўзини олиб қочади.
Аспидлар заҳари таркибида нейротоксинлар, миотоксинлар ва коагулянтлар мавжуд. У инсон учун жиддий оқибатларга олиб келиши мумкин, аммо ўлим ҳолатлари қайд этилмаган.
Ҳудудда тутиб олинган барча илонлар Қироллик миллий боғи яқинидаги ёввойи табиатга қўйиб юборилади. Австралия музейининг илмий бўлими маълум қилишича, бу турдаги илонлар насл қолдириш даврида кичик гуруҳларга тўпланиши мумкин — одатда олти нафаргача.
“Овчилар ҳали бирор марта битта жойдан шунча кўп қизил қоринли қора аспидларни топмаган эди”, — дея таъкидлади Кори Кереваро.

A Sydney man found a nest containing 102 venomous snakes in his backyard. The man called Reptile Relocation, an organization that specializes in catching these crawlers called.
The snakes had built a nest in a pile of fallen leaves, and no one noticed them until one of them bit the homeowner’s dog. According to Cory Kerewaro, the head of Reptile Relocation, there were so many reptiles that additional help was needed to catch them.
Experts from the company caught 102 red-bellied black snakes in three hours. These venomous snakes are only found in Australia. Adult specimens can reach a length of two meters. Typically, this species is not aggressive and tends to flee from humans.
The venom of these snakes contains neurotoxins, myotoxins, and coagulants. It can lead to serious consequences in humans, but no fatalities have been recorded.
All the snakes caught in the area will be released into the wild near the Royal National Park. According to the scientific department of the Australian Museum, this species of snakes can gather in small groups during the breeding season, usually up to six individuals.