Ўзбекистонда 2025 йил 1 апрелдан чекланган савдо устамалари фақат рецепт билан бериладиган дори воситалари тоифасига нисбатан татбиқ этилади. Бу ҳақда “Фармацевтика тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги президент фармонида белгиланди.
2017 йилдан буён четдан олиб келинадиган ва мамлакат ишлаб чиқарувчиларидан сотиб олинадиган дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари воситачилар сонидан қатъи назар улгуржи савдо учун сотиб олинган қийматидан 15 фоиздан ортиқ бўлмаган миқдорларда устама белгиланган. Чакана савдода эса, улгуржи нархидан 20 фоиздан ортиқ бўлмаган миқдорларда белгиланадиган чекланган савдо устамалари қўлланилади.
Эндиликда 15−20 фоизлик устама фақат рецепт асосида бериладиган дорилар учун қоладиган бўлди.
Бир ишлаб чиқарувчи томонидан турли савдо номлари остида таркиби бир хил бўлган дори воситаларини ишлаб чиқаришда ушбу дори воситаларининг барчасига нисбатан энг паст референт нарх қўлланади.
Фармон билан, шунингдек, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги зиммасига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилди:
- биологик фаол қўшимчалар ва косметика маҳсулотлари саноатини ривожлантириш, шу жумладан, бозор конъюнктурасини ўрганиш, таҳлил қилиш ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, ушбу йўналишдаги соҳа корхоналарига илғор хорижий амалиёт ва стандартларни татбиқ этишга кўмаклашиш;
- маҳаллий ҳокимликлар билан биргаликда ҳудудий фармацевтика корхоналарининг инвестиция лойиҳаларини мониторинг қилиш ва ҳисобини юритиш;
- фармацевтика соҳасини рақамлаштириш ва ахборот дастурларини жорий этиш.
2025 йил якунигача Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг лабораторияси Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг дастлабки квалификация (prequalification) тартибидан ўтказилади.

The state will no longer regulate the prices of over-the-counter medications.
From April 1, 2025, in Uzbekistan, trade surcharges will be applied exclusively to the category of drugs that are dispensed by prescription. This was stated in the presidential decree on “Additional Measures for the Rapid Development of the Pharmaceutical Sector”specified.
Since 2017, regardless of the number of intermediaries, the surcharge set for wholesale trade of drugs and medical products imported from abroad or purchased from domestic manufacturers cannot exceed 15 percent of the purchased price. In retail trade, trade surcharges set cannot exceed 20 percent of the wholesale price are applied.
From now on, the 15-20 percent markup remains only for drugs dispensed on a prescription basis.
For drugs with the same composition but marketed under different trade names by the same manufacturer, the lowest reference price will be applied to all such drugs.
Additionally, the decree imposes the following additional tasks on the Pharmaceutical Development Agency:
• to develop the industry of biologically active additives and cosmetic products, including market research, analysis, and localization of production, assisting enterprises in this field in applying advanced foreign practices and standards;
• to monitor and account for the investment projects of regional pharmaceutical companies in cooperation with local administrations;
• to digitize the pharmaceutical field and implement information programs.
By the end of 2025, the Laboratory of the Pharmaceutical Products Safety Center will undergo the World Health Organization's initial prequalification process.