Ҳисоб палатаси раисига икки нафар ўринбосар тайинланди.
С.Мирзаев 2005 йилда Тошкент молия институтини тамомлаган.У тайинловга қадар Ҳисоб палатаси Ижтимоий соҳа ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш харажатларини аудит қилиш шўъбаси мудири бўлган.
- Аллаберганов Атабек Валиджанович Ҳисоб палатаси раиси ўринбосари этиб тайинланди.
А.Аллаберганов 1999 йилда Урганч давлат университетини тамомлаган. Иқтисод фанлари соҳасида фалсафа доктори (PhD). У бунгача Кадастр агентлиги директорининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият юритган.
Беҳзод Собиров "Ўзтрансгаз" АЖ Бошқарув раисининг қурилиш ва транспорт бўйича ўринбосари этиб тайинланди.
Беҳзод Собиров ушбу тайинловга қадар Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси - "Ўзенергоинспекция" бошлиғи ўринбосари лавозимида фаолият юритиб келаётган эди.

Two deputies were appointed to the Chairman of the Chamber of Accounts.
Behzod Sobirov was appointed as the Deputy Chairman for Construction and Transportation at Uzbekistan's “Uztransgaz” JSC.
Image of 'Two deputies were appointed to the Chairman of the Chamber of Accounts.'
Two deputies were appointed to the chairman of the Chamber of Accounts.
Including:
• Sardor Mirzaev Alisherovich was appointed as the deputy chairman of the Chamber of Accounts.
S. Mirzaev graduated from the Tashkent Institute of Finance in 2005. Before the appointment, he was the director of the Department for Auditing Social Sector and Social Support Expenditures of the Chamber of Accounts.
• Atabek Allaberganov Validzhanovich was appointed as the deputy chairman of the Chamber of Accounts.
A. Allaberganov graduated from Urgench State University in 1999. He holds a PhD in Economic Sciences. Previously, he worked as the first deputy director of the Cadastre Agency.
Behzod Sobirov was appointed as the deputy chairman for construction and transportation of "Uztransgaz" JSC.
Before this appointment, Behzod Sobirov was the deputy head of the "Uzenergoinspektion" under the Ministry of Energy, which controls the use of electricity, petroleum products, and gas.