Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-17 daraja, kunduzi 27-29 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 13-18 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 18-23 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 25-30 daraja, ba’zi joylarda 26-28 daraja gacha bo‘ladi.
Jizzax, Samarqand viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 20-25 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 18-23 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 25-30 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, momaqaldiroq paytida 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 5-10 daraja, kunduzi 15-20 daraja bo‘ladi.
2-6 aprel kunlari respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin.

According to forecasts, the weather in Tashkent city will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 15-17 degrees, during the day 27-29 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, in some places short-term rain is expected, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 9-14 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 13-18 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, in some places short-term rain is expected, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 9-14 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 18-23 degrees.
In Tashkent and Syrdarya regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 25-30 degrees, in some places up to 26-28 degrees.
In Jizzakh and Samarkand regions, the weather will be changeable, in some places short-term rain is expected, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 9-14 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 20-25 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, in some places short-term rain is expected, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 9-14 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 18-23 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 25-30 degrees.
In the foothill and mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, in some places rain is expected, thunderstorms are possible. Mudflow and flood events may occur. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, during thunderstorms it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 15-20 degrees.
On April 2-6, mudflow and flood events may occur in the foothill and mountainous areas of the Republic.