Jizzax viloyatida qizlarni fohishalikka undagan 29 yoshli shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Zarbdor tumanida 1996 yilda tug‘ilgan shaxs yosh qizlarning ishonchidan foydalanib, Samarqand shahriga olib borgan va fohishalikka jalb qilgani aniqlandi.
Tezkor tadbir chog‘ida ushbu shaxs Jizzax shahrida yashovchi uch nafar va Zarbdor tumanida istiqomat qiluvchi bir nafar fuqaroni Samarqandga olib ketayotgan vaqtda qo‘lga olingan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan tergovgacha daraja tekshiruv olib borilmoqda. Shuningdek, jinoyatning barcha jihatlarini o‘rganish va aybdor shaxslarning qonuniy javobgarligini ta’minlash choralari ko‘rilmoqda.

In Jizzakh, a person who encouraged girls into prostitution has been apprehended.
A 29-year-old individual who was enticing girls into prostitution in the Jizzakh region has been apprehended. This was reported by the Ministry of Internal Affairs.
It is noted that it was established that the individual, born in 1996 in the Zarbdor district, exploited the trust of young girls, took them to the city of Samarkand, and involved them in prostitution.
During an urgent operational measure, this individual was apprehended while attempting to take three residents of Jizzakh city and one resident of Zarbdor district to Samarkand.
Currently, a pre-investigation check is being conducted regarding this case. Furthermore, measures are being taken to study all aspects of the crime and ensure the legal liability of the guilty parties.