Unga ko‘ra, 19-20 mart kunlari respublika hududi o‘rtacha iliq va nam havo massalari ta’siri ostida bo‘ladi. Respublikaning markaziy va janubi-sharqiy hududlarida yomg‘ir yog‘adi.
Havo harorati bugun kunduzi 13-16 daraja iliq, ertaga 17-20 daraja iliq atrofida bo‘ladi.
21 martda hududning katta qismida yog‘ingarchiliksiz ob-havo bo‘lishi kutilmogda, faqat Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi.
23-24 mart kunlari respublika hududining katta qismida (Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatidan tashqari) ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Toshkentda 19 martda kunduzi, 20 martda kechasi va ertalab vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Harorat 19 martda 14-16 daraja iliq, 20 martda 17-19 daraja iliq bo‘ladi.
23-24 mart kunlari vaqti-vaqti bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Kunduzi harorat 20-25 daraja atrofida bo‘ladi.

According to forecasts, on March 19-20, the territory of the republic will be under the influence of moderately warm and humid air masses. Rain will fall in the central and southeastern regions of the republic.
The air temperature today during the day will be around 13-16 degrees warm, tomorrow around 17-20 degrees warm.
On March 21, mostly dry weather is expected in most of the region, with rain only in some places in the second half of the day in Kashkadarya and Surkhandarya regions.
On March 23-24, short-term rain is possible in some places in most of the republic's territory (except for the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region), thunderstorms are possible.
In Tashkent, rain is possible during the day on March 19, and intermittently at night and in the morning on March 20. The temperature on March 19 will be 14-16 degrees warm, on March 20 it will be 17-19 degrees warm.
On March 23-24, there will be intermittent short-term rain, thunderstorms are expected. The daytime temperature will be around 20-25 degrees.