O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, sovuqning qishloq xo‘jaligi ekinlariga salbiy ta’sirini kamaytirish maqsadida vazirlik hamda tizimdagi ilmiy-tadqiqot institutlari olimlari tomonidan maxsus tavsiyalar ishlab chiqilib, dehqon va fermerlarga etkazilgan.
Qayd etilishicha, ayrim sabzavot ekinlari sovuqqa nisbatan chidamli hisoblanadi. Jumladan, piyoz, sarimsoq, shovul, rovach va yerqalampir kabi ekinlar –10°C dan –15°C gacha, qor qoplami ostida esa –20°C dan –25°C gacha bo‘lgan sovuqqa bardosh bera oladi. Biroq boshqa sabzavot ekinlari uchun qo‘shimcha agrotexnik choralar muhim ahamiyat kasb etadi.
Mutaxassislar sovuqdan keyin ekinlarni “stress” holatidan chiqarish uchun bir qator chorani tavsiya qilmoqda. Xususan, mikroelement va aminokislotalarga boy preparatlar bilan qo‘shimcha oziqlantirish, tez ta’sir qiluvchi azotli o‘g‘itlardan foydalanish, ekinlarni shaffof plyonka bilan yopib issiqlikni saqlash hamda tuproq namligini muntazam sug‘orish orqali saqlab turish tavsiya etilgan.
Vazirlik barcha agrotexnik tadbirlar qisqa muddatda va intensiv tarzda amalga oshirilishi lozimligini ta’kidlagan. Bu nafaqat ekinlarni sovuqdan himoya qilish, balki hosildorlikni saqlab qolishda ham muhim omil hisoblanadi.
Avvalroq O‘zgidromet 9–12 mart kunlari sovuq va nam havo massalari kirib kelishi haqida ogohlantirgandi. Prognozlarga ko‘ra, respublikaning shimoliy hududlarida kechalari havo harorati –7…–10 darajagacha, kunduzlari esa 0…–3 darajagacha tushishi mumkin. Boshqa hududlarda esa 11–12 mart kunlari kechalari 0…–3 darajagacha sovuq, kunduzlari esa 2–5 daraja iliq bo‘lishi kutilmogda.

The Ministry of Agriculture issued recommendations on protection from the cold.
In Uzbekistan, the air temperature has sharply dropped, and following increased snowfall in some areas, experts have recommended measures to farmers to protect crops from the cold.
Image of 'The Ministry of Agriculture issued recommendations on protection from the cold.'
According to the information from the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, special recommendations have been developed and delivered to farmers and dehkans by scientists from the ministry and research institutes within the system to reduce the negative impact of cold on agricultural crops.
It is noted that some vegetable crops are considered relatively cold-resistant. For instance, crops such as onions, garlic, dill, radish, and carrots can withstand cold from -10°C to -15°C, and under snow cover, from -20°C to -25°C. However, additional agrotechnical measures are of crucial importance for other vegetable crops.
Specialists recommend a number of measures to bring crops out of the "stress" state after the cold. In particular, it is recommended to provide additional nutrition with preparations rich in microelements and amino acids, use fast-acting nitrogen fertilizers, cover crops with transparent film to retain heat, and maintain soil moisture through regular irrigation.
The ministry emphasized that all agrotechnical measures must be carried out in a short period and intensively. This is considered an important factor not only for protecting crops from the cold but also for preserving productivity.
Earlier, Uzgidromet had warned about the influx of cold and humid air masses on March 9-12. According to forecasts, in the northern regions of the republic, night air temperatures could drop to -7...-10 degrees, and daytime temperatures to 0...-3 degrees. In other regions, on March 11-12, nights are expected to be cold at 0...-3 degrees, while days will be warm at 2-5 degrees.