AQSh Prezidenti Donald Trump o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida o‘zgartirilgan xarita tasvirini ulashdi, unda Qo‘shma Shtatlar davlat bayrog‘i bilan belgilangan hudud sifatida Kanada, Grenlandiya va Venesuela ko‘rsatilgan. Ushbu tasvir dunyo jamoatchiligining e‘tiborini tortdi va xalqaro munosabatlar doirasida munozaralarga sabab bo‘lmogda. Bu haqda zamon.uz xabar bermogda.
Xarita sun’iy intellekt yordamida yaratilgan bo‘lib, AQShning shimoliy va janubiy qo‘shni hududlarini AQSh hududi sifatida aks ettiradi. Unga ko‘ra, Kanada, Daniya tarkibidagi avtonom hudud Grenlandiya hamda Janubiy Amerikadagi Venesuela Amerika tarkibiga kirgandek ko‘rinadi.
Shuningdek, Trumpning postlarida u AQSh bayrog‘ini Grenlandiya hududiga o‘rnatayotgan tasvirlar ham joy olgan, bu esa unga nisbatan rasmiy mavqe yoki qonuniy o‘zgartirishlar amalga oshirilganini anglatmaydi, balki u mazkur hududlarga bo‘lgan siyosiy e‘tiborini ramziy ifoda etishga urinayotganini ko‘rsatadi.
Mazkur rasmiy postlar Trumpning uzoq vaqtdan beri Grenlandiyaga nisbatan strategik qiziqishini loyiha tarzida ifodalaydi, u avvaldan Daniya avtonom hududi bo‘lgan Grenlandiyani AQSh manfaatlari nuqtayi nazaridan muhim deb hisoblab kelgan. Kanada bilan ham bog‘liq oldingi izohlari uning ushbu mintaqalarga bo‘lgan siyosiy e‘tiborini yana bir bor qayta ko‘rsatmogda.

US President Donald Trump shared an image of an altered map on his Truth Social network, depicting Canada, Greenland, and Venezuela as territories marked with the United States national flag. This image has attracted the attention of the global community and is sparking discussions in the sphere of international relations. Zamon.uz reports on this here.
The map was created with the help of artificial intelligence and portrays the northern and southern neighboring regions of the USA as US territory. According to it, Canada, Greenland (an autonomous territory within Denmark), and Venezuela in South America appear as if they are part of America.
Furthermore, among Trump's posts, images placing the US flag on Greenland's territory have also been featured. This does not signify any official status or legal changes regarding it, but rather indicates his attempt to symbolically express his political interest in these territories.
These official posts projectively express Trump's long-standing strategic interest in Greenland, which he has previously considered important from the standpoint of US interests, despite it being an autonomous territory of Denmark. His previous remarks concerning Canada also once again demonstrate his political attention to these regions.