Hafta boshida qanday ob-havo bo‘ladi?
Unga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 18-19 avgustda 30-35 daraja, 20-21 avgustda 33-38 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, 18 avgustda ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 18 avgustda 15-20 daraja, 19-21 avgustda 17-22 daraja, kunduzi 18 avgustda 30-35 daraja issiq bo‘ladi, 19 avgustda 32-37 daraja, 20-21 avgustda 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, 18 avgustda ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 18 avgustda 15-20 daraja, kunduzi 18-19 avgustda 30-35 daraja, 20-21 avgustda 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, 18 avgustda ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 18 avgustda 32-37 daraja, 19-21 avgustda 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 18 avgustda 27-32 daraja, 19 avgustda 30-35 daraja, 20-21 avgustda 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, 18 avgustda ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin, 19-21 avgustda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 18 avgustda 18-23 daraja, 19-21 avgustda 21-26 daraja issiq bo‘ladi.

What will the weather be like next week?
According to it, in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be slightly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The nighttime temperature will be 15-20 degrees, while the daytime temperature will be 30-35 degrees on August 18-19 and 33-38 degrees on August 20-21.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible gusts of 13-18 m/s in some areas on August 18, accompanied by dust. The nighttime temperature will be 15-20 degrees on August 18 and 17-22 degrees on August 19-21, while the daytime temperature will be 30-35 degrees on August 18, 32-37 degrees on August 19, and 34-39 degrees on August 20-21.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible gusts of 13-18 m/s in some areas on August 18, accompanied by dust. The nighttime temperature will be 15-20 degrees on August 18, while the daytime temperature will be 30-35 degrees on August 18-19 and 32-37 degrees on August 20-21.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible gusts of 13-18 m/s in some areas on August 18, accompanied by dust. The nighttime temperature will be 17-22 degrees, while the daytime temperature will be 32-37 degrees on August 18 and 35-40 degrees on August 19-21.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be slightly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The nighttime temperature will be 15-20 degrees, while the daytime temperature will be 27-32 degrees on August 18, 30-35 degrees on August 19, and 32-37 degrees on August 20-21.
In the foothill and mountainous areas of the republic, the weather will be slightly cloudy, with variable conditions in some areas. On August 18, short-term rain and thunderstorms are possible in some areas, while no precipitation is expected on August 19-21. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible gusts of 13-18 m/s in some areas. The nighttime temperature will be 12-17 degrees, while the daytime temperature will be 18-23 degrees on August 18 and 21-26 degrees on August 19-21.