Trump 22 avgust kuni Putin va Zelenskiy bilan uch tomonlama sammit o‘tkazishni rejalashtirmoqda
'Trump 22 avgust kuni Putin va Zelenskiy bilan uch tomonlama sammit o‘tkazishni rejalashtirmoqda'ning rasmi
AQSh prezidenti Donald Trump 22 avgust kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uch tomonlama sammit o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Axios nashri ikki manbaga asoslanib xabar berdi.
Manbalarga ko‘ra, Trumpning bu tashabbusi Putin va Zelenskiy bilan o‘tkazilgan telefon muloqotlari orqadan ilgari surilgan. Biroq Kreml hozircha uchrashuv o‘tkazishga qat’iy rozilik bildirmagan.
Reuters’ning qayd etishicha, Zelenskiy Donetsk viloyatini Rossiyaga berish shartini rad etgan. Putin esa Trump bilan muloqot chog‘ida Ukrainaga "havfsizlik kafolatlari"ni muhokama qilishga tayyorligini bildirgan, ammo bunda Xitoyni ham kafil sifatida ko‘rishni taklif qilgan.
Axios manbalari ta’kidlaganidek, Rossiya prezidenti tinchlikka oid shart sifatida Ukrainaning sharqiy hududlaridan qo‘shinlarni olib chiqishni talab qilmoqda. U Donetskdan qo‘shinlar chiqarilishi evaziga Xerson va Zaporojye viloyatlaridagi hujumlarni to‘xtatishga tayyorligini bildirgan.
Shu bilan birga, Trump 18 avgust kuni Oq uyda Zelenskiy bilan uchrashuv rejalashtirilgani va unga Yevropa davlatlari rahbarlari ham taklif etilgani ma’lum qilingan.

Trump is planning a tripartite summit with Putin and Zelenskyy on August 22.
US President Donald Trump is planning a three-way summit with Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodymyr Zelensky on August 22. The news was reported by Axios, citing two sources.
According to the sources, Trump's initiative followed phone conversations with Putin and Zelensky. However, the Kremlin has not yet given definitive approval for the meeting.
As noted by Reuters, Zelensky rejected the condition of ceding the Donetsk region to Russia. Putin, during his conversation with Trump, expressed readiness to discuss "security guarantees" for Ukraine but proposed involving China as a guarantor as well.
As emphasized by Axios sources, the Russian president is demanding the withdrawal of troops from Ukraine's eastern regions as a condition for peace. He indicated readiness to halt offensives in the Kherson and Zaporizhzhia regions in exchange for troop withdrawal from Donetsk.
Additionally, it was reported on August 18 that Trump had scheduled a meeting with Zelensky at the White House, with invitations extended to leaders of European countries as well.
Image of 'The president criticized the governor as "detached from the ground," but now he has been awarded an order.'
Politics Today 11:27
The president criticized the governor as "detached from the ground," but now he has been awarded an order.