Eron va AQSH yadroviy masala bo‘yicha muzokaraga kelishib oldi
Tehron va Vashington o‘rtasida Eron yadroviy dasturi bo‘yicha keyingi muzokaralar istiqbollari haqida so‘ralganda, diplomat "buning uchun faqat bitta shart talab qilinishini" ta’kidladi. Bu haqda Mehr news agentligi yozmoqda.
"Muloqot davomida biz Isroil rejimining yana bir hujum uyushtirishiga va urush olovini alanga oldirishiga yo‘l qo‘ya olmaymiz. Agar Qo‘shma Shtatlar haqiqatan ham muzokaralar va muloqotga sodiq bo‘lganida, Eronga hujum qilmagan bo‘lardi",— deya ta’kidladi Jaloliy.
Uning ta’kidlashicha, eronliklar "hech qachon muzokaralar stolidan uzoqlashmagan." Biz diplomatiyaga sodiq qolamiz," - deya xulosa qildi u.
Ma’lumot uchun, Joriy yilning 13 iyun kuni erta tongda Isroil Eronga qarshi harbiy operatsiya boshladi. 24 soatdan kamroq vaqt o‘tgach, Eron javob berdi. Oradan 9 kun o‘tib, 22 iyun kuni erta tongda AQSH Eronning Fordo, Natanz va Isfahondagi uchta yadroviy obektiga zarba berib, jangga kirishgan edi.

When asked about the prospects of the latest negotiations between Tehran and Washington regarding Iran's nuclear program, the diplomat emphasized that "only one condition must be met for this." This was reported by the Mehr news agency.
"During the dialogue, we cannot allow the Israeli regime to launch another attack and ignite the flames of war. If the United States were truly committed to negotiations and dialogue, it would not have attacked Iran," Jalali stressed.
He emphasized that Iranians "have never strayed far from the negotiating table. We remain committed to diplomacy," he concluded.
For reference, in the early morning of June 13 this year, Israel launched a military operation against Iran. Less than 24 hours later, Iran responded. Nine days later, in the early morning of June 22, the U.S. struck three of Iran's nuclear facilities in Fordow, Natanz, and Isfahan, entering the conflict.