Kichik Chimyon tog‘ida yong‘in yuz berdi
Kecha, 10 iyul kuni Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi Kichik Chimyon tog‘ida yong‘in kelib chiqdi. Bu haqda viloyat Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, hodisa soat 19:32 da Toshkent viloyati FVBga Bo‘stonliq tumani “Burchmulla” o‘rmon xo‘jaligiga qarashli Kichik Chimyon tog‘ida quruq o‘t va shox-shabbalar yonayotgani to‘g‘risida xabar tushgan.
Bildirilishicha, yong‘in oqibatida dam olish maskanlari va aholi yashash xonadonlariga zarar yetmagan. Hozirda yong‘in sababi va zarari aniqlanmoqda. Holat oqibatida tan jarohati olganlar yo‘q.

A fire broke out in the Kichik Chimyon mountains.
On the evening of July 10, a fire broke out on Kichik Chimyon Mountain in the Bustanlik district of Tashkent region. This was reported by the regional Emergency Situations Department.
According to reports, the incident occurred at 19:32 when the Tashkent region Emergency Situations Department received information about dry grass and bushes burning on Kichik Chimyon Mountain, which belongs to the "Burchmulla" forestry in Bustanlik district.
It was reported that the fire did not damage recreational facilities or residential buildings. The cause and extent of the fire are currently being determined. There were no injuries as a result of the incident.