Germaniya parlamenti binosidan kamalak rangdagi bayroqlar olib tashlanadigan bo‘ldi
Germaniya parlamenti binosida tashqi tomondan ko‘rinadigan LGBT ramzlari — xususan, kamalak bayroqlari — reglamentga zid deb topildi. Bu belgilarni olib tashlash haqida bir nechta deputatlarga, jumladan, Chap partiya a’zosi Stella Merendinoga ko‘rsatma berildi.
Bundestag reglamentining 4-moddasiga ko‘ra, bino ichida va tashqaridan ko‘rinadigan joylarda plakatlar, bayroqlar yoki boshqa belgilarni joylashtirish qat’iyan taqiqlangan. Taqiq faqat kamalak bayrog‘iga emas, balki Germaniya va Yevroittifoq bayroqlariga ham tegishli.
Avvalroq Bundestag raisi Yuliya Klyokner gey-prayd munosabati bilan Reyxstag ustiga kamalak bayrog‘i ko‘tarilishiga qarshi chiqqan, u faqatgina 17 may – Gomofobiyaga qarshi kurash kuni bayroq hilpiratilishini ma’qullagan edi.

Germany's parliament found externally visible LGBT symbols—particularly rainbow flags—to be in violation of regulations. Several deputies, including Left Party member Stella Merendinoga, were instructed to remove these symbols.
According to Article 4 of the Bundestag's regulations, placing posters, flags, or other symbols in visible areas inside and outside the building is strictly prohibited. The ban applies not only to the rainbow flag but also to the flags of Germany and the European Union.
Earlier, Bundestag President Julia Klöckner opposed raising the rainbow flag over the Reichstag for Gay Pride, approving its display only on May 17—the International Day Against Homophobia.